ویژه کنپارس: تحصیل در کالج‌های کالیفرنیا - تحصیل در دانمارک
ویژه کنپارس: تحصیل در کالج‌های کالیفرنیا
برنامه سرمایه گذاری کبک آگوست ۲۰۱۵ پرونده جدید می پذیرد - تحصیل در آمریکا
برنامه سرمایه گذاری کبک آگوست ۲۰۱۵ پرونده جدید می پذیرد
کمک به کاریابی ایرانیان - سرمایه گذاری در استرالیا
کمک به کاریابی ایرانیان
تماس مستقیم با مدیریت کنپارس
آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه هر مطلب امتیاز جمع کنید! شما می توانید با این امتیاز ها، محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، از اینجا ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا کلیک کنید.

 

تحصیل در كانادا

 
برخلاف ایران، تحصیل در كانادا موضوعی مربوط به دولت فدرال نیست بلكه یك موضوع استانی است (رجوع به درباره كانادا ، بخش معرفی دولت‌های فدرال و استانی). به این معنا كه سیاست‌گذاری، مدیریت، هدایت، نظارت و حمایت از مراكز آموزش استان به دولت همان استان واگذار شده است به همین دلیل سیستم‌های آموزشی در استان‌های مختلف تفاوت‌های جزئی با یكدیگر دارند مثلا ممكن است در یك استان، دانش‌آموز پس از طی ۱۱ سال موفق به دریافت دیپلم شود و در استانی دیگر پس از ۱۳ سال. به همین نسبت شرایط ورود به دانشگاه‌ها و كالج‌ها هم بسته به استان متفاوت است.
 هم در مقطع تحصیلات مقدماتی و متوسطه و هم در مقاطع تحصیلات تكمیلی، تفاوت‌های فراوانی بین سیستم‌های آموزشی در ایران و كانادا وجود دارد كه شما به عنوان یك علاقه‌مند به ادامه تحصیل یا كسی كه فرزند یا فرزندانش در یكی از این مقاطع، به تحصیل ادامه خواهند داد، ملزم به آگاهی از آنها هستید.
 نكته دیگر، ارتباط بسیار وسیع صنعت و بازار اشتغال با تحصیل در كاناداست به‌طوری‌كه در صورت فقدان برخی اطلاعات آكادمیك، امكان اشتغال مناسب و یا رشد و ارتقاء شغلی امكان‌پذیر نخواهد بود ویا با سختی فراوان و در مدت طولانی‌تر فراهم خواهد شد؛ لذا تحصیل كردن یك فرایند مادام‌العمر در كانادا برای كسانی است كه مرتباً به بهتر شدن و پیشرفت فكر می‌كنند. بدیهی است كه معنای این حرف حضور مداوم و تمام‌وقت در مراكز آموزشی نیست بلكه این درس‌ها و دوره‌های پاره‌وقت یا سمینارها و كارگاه‌های چند روزه و حتی چند ساعته هستند كه در برخی موارد نیازهای مخاطبان و علاقه‌مندان به تحصیل را بر طرف می‌كنند. در كنار اینها انبوهی از دوره‌ها و تحصیلات مكاتبه‌ای، On-line و آخر هفته هم وجود دارد.
 البته ادامه تحصیل در هر یک از آنها باید با دقت انجام شود چراکه ارزش‌ همه این‌ دوره‌ها به یک میزان نیست و چه بسا اتمام موفقیت‌آمیز یک دوره تاثیر زیادی در فرایندهای بعدی نداشته باشد. همچنین نحوه اخذ کمک‌هزینه‌های تحصیلی یا وام‌های کم‌بهره دولتی نیازمند رعایت ظرایف و نکاتی است تا بهترین نتیجه را داشته باشد.
 در این بخش ما به‌تدریج شما را با جوانب مختلف تحصیلات در كانادا آشنا خواهیم كرد. و البته به دلیل طیف مخاطبان این سایت تأكید ما بیشتر بر روی تحصیلات تكمیلی خواهد بود.
از استان انتاریو هم آغاز می‌كنیم كه هم تعدادی از مطرح‌ترین و پرطرفدارترین دانشگاه‌ها و كالج‌های كانادا در آن استقرار دارد و هم مقصد اولیه اكثریت قابل‌ توجهی از تازه‌مهاجرین، حداقل در ۳ سال اول زندگی‌اشان محسوب می‌شود.
سپس به‌تدریج به سراغ سایر مقاطع تحصیلی در انتاریو و همچنین تفاوت‌های سایر استان‌ها خواهیم رفت.
 همچنین در این بخش به معرفی شرایط و مدارك موردنیاز برای اخذ پذیرش از مراكز آموزشی كانادا خواهیم پرداخت و نمونه‌هایی از فرم‌های تکمیل شده، نامه‌های تایید اساتید و نظایر آنها را معرفی خواهیم کرد. در کنار اینها خدمات حقوقی و مشاوره‌ای کنپارس در این حوزه‌ها و خصوصاً برخی از خدمات ویژه و منحصربفرد آن به تفصیل بیان خواهند شد.
 شما می‌توانید با ارسال سؤالات خود ما را در جهت‌دهی ودسته‌بندی بهتر مطالب یاری برسانید.
پاسخ به برخی سوالات رسیده در خصوص ادامه تحصیل در کانادا:
 
برای ادامه تحصیل چه مدارکی لازم است؟
 
هر موسسه آموزشی اعم از کالج یا دانشگاه در ذیل هر رشته تحصیلی شرایط عمومی اخذ پذیرش و همچنین شرایط اختصاصی آن رشته را که عموماً شامل حداقل‌های لازم تحصیلی از مقاطع قبلی، ریزنمرات تایید شده، ترجمه تایید شده مدرک یا مدارک تحصیلی، حداقل ۲ یا ۳ توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی یا مرتبطین حرفه‌ای، نمونه کار (برای برخی رشته‌ها) و حداقل نمرات مهارت‌های زبانی از یک آزمون معتبر می‌شود به همراه آخرین مهلت دریافت مدارک را اعلام می‌کند. این موارد بسته به میزان شهرت و اعتبار دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.
 
آیا مدارک دانشگاهی ایران در کانادا به راحتی پذیرفته می‌شوند؟
 
مدارک تمامی دانشگاه‌های معتبر در ایران به شرط رعایت سیر قانونی تهیه نسخه‌های اصلی و ترجمه مورد قبول موسسات آموزشی کانادایی هستند. اما باید توجه داشت که داشتن شرایط اخذ پذیرش به معنای دریافت پذیرش نیست چرا که در بسیاری از رشته‌ها (خصوصاً در دانشگاه‌های مشهور کانادا) رقابت بسیار زیادی بین داوطبین در اخذ پذیرش وجود دارد و پس از آنکه اداره آموزش دانشکده یا دانشگاه صحت مدارک و رعایت تمامی حداقل‌های آموزشی را اعلام کرد، کمیته‌های تخصصی در هر گروه با بررسی شرایط داوطلبین، بهترین‌ها را گزینش می‌کنند. در این مرحله مواردی چون شهرت و اعتبار دانشگاهی که داوطلب از آنها فارغ‌التحصیل شده، ریزنمرات وی، متن توصیه‌نامه‌های اساتید، نمونه‌کارهای ارائه شده، آشنایی برخی از اساتید عضو کمیته با داوطلب از طریق برقراری تماس‌های قبلی و نمره زبان انگلیسی اهمیت بسیار زیادی دارد.
 
حداقل پذیرش نمره زبان برای ادامه تحصیل چیست؟ آیا حتماً باید در یک آزمون زبان چون تافل شرکت کرد؟
 
کسب حداقل نمره در مهارت‌های زبانی برای تمامی دانشجویانی که زبان اول آنها انگلیسی نیست، الزامی است. این حداقل بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی تفاوت دارد مثلاً رشته‌های فنی حداقل‌های کمتری را اعلام می‌کنند تا علوم پزشکی. همچنین دانشگاه‌های معتبرتر نمرات بالاتری را می‌خواهند و معمولاً مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به همچنین. در برخی رشته‌ها که مهارت‌هایی از زبان انگلیسی جنبه کلیدی دارد، علاوه بر اعلام یک حداقل لازم برای کل نمره زبان (مثلاً حداقل ۱۰۰ برای تافل) برای آن مهارت‌ها هم حدنصاب اعلام می شود (مثلاً حداقل ۲۷ برای نگارش). دانشگاه‌ها علاوه بر پذیرش نمرات آزمون‌های معتبر، عمدتاً یک سیستم ارزیابی داخلی هم دارند که داوطلب می‌تواند با شرکت در آزمون آن، وضعیت آمادگی‌ در مهارت‌های زبانی را روشن کند. نتایج این ارزیابی تنها برای همان دانشگاه یا برخی از دانشگاه‌های همکار، قابل پذیرش است و عمومیت ندارد. حسن این آزمون‌ها این است که معمولاً ارزانتر هستند، راحت‌تر و سریع‌تر ثبت‌نام می‌شوند و داوطلب می‌تواند با محدودیت‌های کمتری در آنها شرکت کند.
یک راه ساده و البته طولانی‌تر گذشتن از سد نمره زبان، شرکت در این آزمون‌های داخلی و گذراندن چند درس زبان در آن موسسه آموزشی برای دستیابی به حداقل‌های پذیرش است. بدیهی‌ست که این روش زمانی منطقی است که داوطلب مطمئن باشد در همان موسسه ادامه تحصیل خواهد داد.
 
هزینه شرکت در کلاس‌های زبان چقدر است؟
 
بسته به مدت زمان ترم، شهرت آموزشگاه، تعداد ساعات کلاس در هفته، دسترسی به امکانات جانبی و وضعیت ویزای اقامتی داوطلب تفاوت دارد و برای یک درس در یک ترم ۴ ماهه می‌تواند بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ دلار متغیر باشد (معمولاً برای یک پوشش کامل به ثبت‌نام در ۴ مهارت اصلی نیاز است). البته با توجه به سیاست‌های دولت فدرال، موسسات آموزشی فراوانی در کانادا زبان انگلیسی را به رایگان و حتی در مورد زبان فرانسه (در استان کبک) با پرداخت کمک‌هزینه به مهاجرین مقیم تدریس می‌کنند و که برای کاربردهای روزمره مناسب است اما بسیاری از داوطلبین از کلاس‌های آموزش زبان به عنوان پلی برای گذشتن از سد شرط ورودیه زبان انگلیسی و اخذ پذیرش در یک رشته مطلوب استفاده می‌کنند.
 
 
هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟
 
میزان هزینه تحصیل بسته به رشته، موسسه آموزشی، مقطع تحصیلی و وضعیت ویزای داوطلب بسیار متفاوت است. مثلاً رشته‌های علوم انسانی ارزان‌ترین رشته‌ها و پزشکی و مدیریت گران‌ترین هستند به گونه‌ای که معمولاً بدون داشتن اسپانسر قادر به تحصیل در آنها نخواهید بود. همچنین دانشجویان با ویزای دانشجویی باید شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان مقیم بپردازند. در برخی استان‌ها چون کبک، اقامت بیش از یک سال در استان منجر به کاهش بسیار چشم‌گیر شهریه می‌شود به گونه‌ای که در برخی رشته‌ها، داوطلب با هزینه‌ای کمتر از ۲۵ درصد یک دانشجوی بین‌المللی ادامه تحصیل می‌دهد. در مجموع شهریه یک‌ساله در دانشگاه عددی بین ۴۵۰۰ تا ۸۰ هزار دلار برای یک دانشجوی مقیم، متغیر است.
 
آیا می‌توان از بورس‌ها یا وام‌های دولتی برای ادامه تحصیل بهره‌مند شد؟
 
آری، کمک‌های تحصیلی بسیار متنوعی وجود دارد که بسته به مقطع تحصیلی و رشته تفاوت می‌کند. در گام اول مهم‌ترین عامل، وضعیت اقامتی دانشجو است. دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان مقیم از امکانات کمتری برخوردارند. همچنین بازپرداخت وام برای دانشجویان مقیم ساده‌تر و عموماً در صورت موفقیت داوطلب در به پایان رساندن تحصیلات، با بخشودگی‌های قابل‌توجه همراه است. تمام‌وقت یا پاره‌وقت بودن تحصیل از عوامل موثر دیگر است. سیاست‌های استانی در ارائه کمک‌های مالی جذاب به منظور جذب بیشتر دانشجویان از عوامل بسیار مهم است. رقابت‌های بین دانشگاهی و ارائه پیشنهادات جذاب‌تر به دانشجویان مستعد از طرف دانشگاه‌های خارج از شهرهای بزرگ نیز عامل بسیار موثری است. همچنین دانشجویان در مقاطع تحصیلی عالی معمولاً از طریق روش‌هایی چون دستیاری اساتید TA یا دستیاری در انجام پژوهش‌های دانشگاهی RA هزینه‌های تحصیل و زندگی را جبران می‌کنند و نیازی به دریافت وام ندارند.
 
 

آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات قدیمی این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون مهاجرت به کانادا:

حق تکثیر و نوشتار سلب مسئولیت

کلیه حقوق این نوشته برای شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس در قبال مشتریان شرکت و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:

با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.

با توجه به احتمال فیلتر بودن سایت های زیر در ایران، ممکن است اطلاعات این صفحه درست نمایش داده نشود.

کنپارس در: Facebook - Twitter - LinkedIn - Skype