آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • دو گام آخر و نتیجه گیری

  دو گام آخر و نتیجه گیری

در قسمت نخست، نکاتی کلی برای موفقیت و پنج قانون برای پیشرفت ارایه کردم و درقسمت دوم، قانون "سه تکنیک" و چگونگی استفاده از آن را برای تان شرح دادم و حالا نوبت دو گام آخر است.

گام نهم: ایمیل پیگیری 

چون در مورد ایمیلِ پیگیری، خیلی صحبت شده، این فصل، کوتاه است. تا به حال ندیده‌ام که شغلی، صرفاً به خاطر ایمیلِ پیگیری، به دست آمده باشد؛ اما موقعیت‌های شغلیِ فراوانی را دیده‌ام که صرفا به خاطرِ ایمیل‌هایِ بدی که جهت پیگیری زده شده‌اند، از دست رفته باشند. ایمیلِ پیگیری، بخشی غیرضروری از این مرحله‌ی کاریابی است (هرچند خیلی‌ها با این نظر، موافق نیستند). به هر حال می‌دانیم که بعضی از شرکت‌ها انتظار چنین ایمیلی را دارند، پس بهتر است بعد از مصاحبه، ایمیلی برای پیگیری آن مصاحبه بزنید. ایمیل‌تان باید مختصر باشد؛ اما هرگز (تاکید می‌کنم که هرگز) در ایمیل خود چیزی ننویسید که موقعیت‌تان را خراب کند. ایمیلی کاملا بی‌خطر و بی‌ضرر بنویسید. ساختار پیشنهادیِ من برای ایمیلِ پیگیری، به شرح زیر است:

 • از مصاحبه‌کننده بابت زمانی که برایتان گذاشته تشکر کنید.
 • کلیات گفت‌وگویی که در مصاحبه با هم داشته‌اید را به طور مختصر و کاملا مودبانه بیان کنید.
 • ایمیل خود را با بیان این نکته به پایان برسانید که منتظر خبری از جانب آن شرکت برای مراحل بعدیِ استخدام‌تان هستید.

سلام تیموتی

بابت زمانی که دیروز برایم گذاشتی خیلی ممنونم. فرصت خیلی خوبی بود که توانستم با شما صحبت کنم و در مورد شغل و شرکت‌تان چیزهای بیش‌تری بفهمم. مشتاقانه منتظر خبرهای بعدی هستم تا بفهمم مراحل بعدی چه هستند.

با ارادت

آدام

و در آخر، اگر افراد مختلف و متعددی از یک شرکت با شما مصاحبه کرده‌اند، اصلا ایرادی ندارد که برای همه‌ی آن‌ها ایمیل یکسانی بفرستید (البته فراموش نکنید که اسم‌ها را عوض کنید!). از هر ده مصاحبه‌کننده، نه نفرشان ایمیل شما را نخوانده پاک می‌کنند. و تنها مواردی که این ایمیل‌ها خوانده می‌شود، زمانی است که روز مصاحبه‌تان، روزِ خوبِ مصاحبه‌کنندگان بوده باشد. خیلی از بانک‌ها، شرکت‌های مشاوره، و شرکت‌های خدماتی به این ایمیل‌های پیگیری، بیشتر توجه می‌کنند. در مجموع باید بگویم که برای نوشتن ایمیل پیگیری، زیاد وقت نگذارید و اصلا نگران این مرحله از فرایند استخدام نباشید.

قدم‌های بعدی

از نمونه‌ی بالا استفاده کنید و یک ایمیل پیگیری بنویسید و آن را برای مصاحبه‌ی بعدی‌تان نگه دارید.

 

 گام دهم: پرسش و پاسخ های مصاحبه

نمونه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید استادانه به سوالات مصاحبه‌تان جواب دهید.

در پنج سال آینده خود را در چه جایگاهی می‌بینید؟

این سوالی است که آن را در آخر فهرست سوالاتِ مورد علاقه‌ام قرار می‌دهم. چطور از من می‌خواهید بگویم که در پنج سال آینده، خود را در کجا می‌بینم در صورتی که نمی‌توانم آینده را ببینم؟ با این حال باید به این سوال جواب بدهیم.

مصاحبه‌کننده سعی در فهمیدن چه چیزی دارد؟ مصاحبه‌کننده می‌خواهد در مورد اهداف کاری‌تان بداند و مطمئن شود که این اهداف، با شغل مورد نظرتان هماهنگ است. اهداف طولانی مدت شغلی‌تان، باید همسو با مسیر این موقعیتِ شغلی و تیمی که به آن می‌پیوندید باشد. او هم‌چنین می‌خواهد بداند که شما ظرف شش ماه آینده از این شغل منصرف نمی‌شوید و استعفا نمی‌دهد. به همین دلیل اصلا خوب نیست که در پاسخ به سوال فوق، مثلا بگویید «می‌خواهم در آینده، شرکتی مستقل راه بیندازم».

بعضی از متخصصان بر این باورند که بهتر است به این سوال، به صورت سربسته جواب بدهید. اما توصیه‌ی من (که احتمالا خودتان هم حدس می‌زنید) این است که وقتی فرصتی شغلی به دست‌تان می‌آید، باید خودتان (و مهارت‌هایتان) را بفروشید.

رویکرد من:

 • ارائه‌ی مسیری مشخص برای پیشرفت، که این مسیر، در راستای همان جایگاه شغلی‌ای باشد که برایش مصاحبه می‌دهید.
 • ارائه‌ی سه دلیل که ثابت کند می‌توانید به اهداف مذکور دست پیدا کنید (که در واقع، همان دلایلی هستند که ثابت می‌کنند شما برای آن شغل، مناسب هستید). برای این منظور می‌توانید از قانون «سه تکنیک» استفاده کنید.
 • اذغان به این نکته که در آینده، همه چیز ممکن است تغییر کند؛ که این اقرار، در واقع نشان‌دهنده‌ی فروتنی و خودآگاهی شما است.

در ادامه، با استفاده از قانون «سه تکنیک»، به پاسخ سوال فوق می‌پردازم و فرض را بر این می‌گذارم که مصاحبه‌ی فوق، برای تصدی شغل مدیریت عملیاتی است. فردی که این شغل را دارد، زیر دست نایب‌رئیس واحد عملیاتی شرکت کار می‌کند و به او گزارش می‌دهد. وظیفه و کار این مدیر، مدیریت کردنِ عملیات واحد خدمات حمل و نقل شهری (خدمات بهینه‌سازی حمل و نقل با هدف کاهش ترافیک و کاهش مصرف سوخت) در لس انجلس است.

مثال

«هدف طولانی مدت من این است که بالاترین مقام مسئول شرکت بشوم. برای محقق شدن چنین هدفی، باید در طول این پنج سال به جایگاه مدیر برسم و بعد از آن هم نایب رئیس بشوم. البته خیلی چیزها تغییر می‌کنند، اما من بر این باورم که این شغل و شرکت، قدمِ ایده‌آلِ بعدی من برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتم است. من باور دارم که می‌توانم به اهدافم برسم، چون:

 1. اول، من عاشق هدایتِ کسب و کار هستم. مسئولیت من، این خواهد بود که تمامیِ حوزه‌های عملیاتیِ شرکت را بهینه‌سازی کرده و توسعه بخشم. همین کار من را به وجد می‌آورد؛ و گواه این ادعایم، کارهایی است که در شرکت ایکس انجام داده‌ام.
 2. دوم، من به مدیریت کردن افراد علاقه‌ی بسیاری دارم. در این موقعیت شغلی، برقراری ارتباط سازنده و خوب با تیم، بسیار مهم است. این حوزه‌ی کاری، حوزه‌ای است که می‌توانم در ‌آن ترقی کنم و البته تجربه‌ی مدیریت تیم‌های بزرگ را هم دارم.
 3. و آخر این‌که، من عاشق تحلیل داده‌ها هستم. در بازار کار امروز، برای این‌ که مدیر اجرایی موفقی باشید، باید داده‌ها را دوست صمیمی خود بدانید و از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید؛ که البته من در این حوزه، عملکردی عالی و توانمندی‌های فراوانی دارم.

با توجه به توانمندی‌ها و علاقه‌ای که به کارهای اجرایی دارم، فکر می‌کنم بتوانم ظرف پنج سال آینده به این اهداف برسم».

چرا باید استخدام‌تان کنم؟

سوالی بسیار عالی است. اگر چنین سوالی از شما پرسیده شود باید کلاه‌تان را به هوا پرت کرده و خدا را شکر کنید. در اصل منظور سوال فوق، این است که «چرا شما مناسب‌ترین شخص برای این شغل هستید؟ من را مجاب کنید!»

مصاحبه کننده قصد فهمیدن چه چیزی را دارد؟ مصاحبه‌کننده سعی دارد بفهمد که آیا واقعا برای آن شغل مناسب هستید یا خیر. خوشبختانه شما در طول روند مصاحبه، هم خوب گوش سپرده‌اید و هم خوب سوال پرسیده‌اید؛ پس می‌دانید که مصاحبه‌کنندگان دقیقاً چه می‌خواهند و به دنبال چه آدمی هستند و چه مهارت‌هایی برای رسیدن به موفقیت لازم است. حالا دیگر نوبت شما است که هر آن‌چه را که یاد گرفته اید به همراه توانایی و تجربه‌تان به کار بگیرید و خیلی شفاف بیان کنید که چرا مناسب‌ترین فرد برای این کار هستید.

رویکرد من:

 • خیلی مستقیم بگویید که به علت توانایی و تجربه‌هایی که دارید بهترین فرد برای این شغل هستید. خیلی مهم است که واژه‌های «تجربه و مهارت» را به کار برید، زیرا با بیان این عبارات، عملا شهامت خود را با پشتوانه‌ی مدارک و دلایل مشهودی که دارید نشان می‌دهید. اگر بدون ارایه شواهد و شرح دلایل، بر تجربه و مهارت خود تاکید ورزید، ممکن است فردی مغرور به نظر برسید.
 • سه دلیل بیاورید که ثابت کند چرا شخص مناسب این شغل هستید. از قانون سه تکنیک استفاده کنید.
 • با شرح مختصری از ویژگی‌هایی که مصاحبه‌کنندگان به دنبالش هستند، نشان دهید که شما دارای آن ویژگی‌ها بوده و به همین دلیل، مناسب آن شغل‌اید. در واقع با همین شرح مختصر، جواب‌تان به سوال فوق را جمع‌بندی کنید. این جمع‌بندی خلاصه‌ای از نظرات شما در مورد خودتان و آن شغل است.

در ادامه، با استفاده از قانون سه تکنیک، مثالی از پاسخ مناسب به سوال فوق می‌زنم. فرض را بر این می‌گذارم که این مصاحبه نیز برای همان موقعیتِ شغلیِ مذکور است.

مثال

«مطمئنا! من معتقدم که به خاطر مهارت‌ها و تجربه‌های مرتبطی که دارم، مناسب‌ترین فرد برای این شغل هستم. در جریان روند مصاحبه‌ها شنیدم که برای موفقیت در این شغل، باید منظم باشید، در مدیریت کردن تیم‌های بزرگ خوب عمل کنید، و وظیفه‌تان را به نحو کارآمدی انجام دهید. من بر این باور هستم که تمامی این مهارت‌ها را دارا می‌باشم. برای مثال،

 1. در شرکت فورد موتور، برنامه‌ی تخفیفی ویژه‌ای را برای فارغ‌التحصیلان جدید عرضه کردم و آن‌ها موقع خرید وسیله نقیله‌ی جدید می‌توانستند پس انداز بیش‌تری بکنند. برای اجرایی کردن این طرح، من باید با تیم‌ها و واحدهای مختلف و فراوانی مانند واحد تولید، واحد مدیریت ریسک، واحد مالی، واحد اجرایی، واحد حقوقی و تیم توسعه‌ی محصول، کار می‌کردم. مدیریت کل این پروژه بر عهده‌ی من بود و این کار، مستلزم آن بود که من از مهارت‌های سازمانیِ بسیار بالایی برخوردار باشم، زیرا از یک طرف باید به نفع مشتری کار می‌کردم تا امکان اجرایی‌شدنِ آن پروژه وجود داشته باشد، و از طرف دیگر باید رضایت سهام‌داران را نیز جلب می‌نمودم. این پروژه تقریبا یک‌سالی به طول انجامید، اما باید با افتخار بگویم که موفق شدم پروژه را سه ماه زودتر از آن‌چه برنامه‌ریزی کرده بودیم به ثمر بنشانم. البته همین کار منجر به رشد پنج درصدی شرکت فورد در دوره‌ای شش ماهه شد. این کار نیاز به سازمان‌دهی قوی و مهارت‌های مدیریت پروژه داشت و در غیر این صورت، نمی‌توانستم بر مشکلات، فائق آیم. حالا هم به گمانم، آن مهارت‌ها و توانمندی‌ها، برای این شغلی که دارم برایش مصاحبه می‌دهم، حیاتی است.
 2. همچنین، بیش‌تر از دو سال، تیم پنج نفره‌ای را مدیریت می‌کردم. در طول این مدت، مهارت‌های مدیریتی من بسیار قوی شدند و پیشرفت چشم‌گیری داشتم به گونه‌ای که حتی آمادگی لازم برای مدیریت موفق تیم‌های بزرگ‌تری که در لس آنجلس راه اندازی شده‌اند را به دست آورده‌ام.
 3. و در آخر این‌که، همیشه نامم به عنوان فردی شناخته شده است که همه‌ی کارها را تا آخر انجام می‌دهد. قبل از شروع به کارم در فورد، در یک شرکت (یا استارتاپ) کوچک در نیویورک‌سیتی کار می‌کردم که اصلی‌ترین محصولش بستنی یخی بود. در این شغل، من فروش اینترنتی را راه‌اندازی کردم تا بتوانیم محصولات‌مان را از طریق اینترنت، مستقیما به خود مشتریان بفروشیم. برای راه‌اندازی این وب‌سایت شرکت و آغاز فروش اینترنتی، وارد همکاری با مهندسین طراحی و توسعه‌ی وب شدم. این پروژه، از زمان شکل‌گیری ایده‌ی اولیه تا زمان اجرا، سه ماه به طول انجامید و بعد، به بخاطر بازدید‌های زیاد از سایت و خریداران بی‌شمار، در طول سه ماهِ بعدی، فروش‌مان دوبرابر شد. یک‌بار دیگر عرض می‌کنم که توانایی‌های من در مدیریت پروژه، توانایی‌ام در هدایت افراد به سمت اهداف بزرگ، و اخلاقِ سخت‌گیرانه‌ی کاری‌ام، برای کسب آن موفقیت‌ها ضروری و حیاتی بوده است.

با توجه به چیزهایی که در جریان این مصاحبه‌ها فهمیده‌ام، سازمان‌دهی، مهارت‌های مدیریتی و اجرایی برای موفقیت در این شغل بسیار مهم به شمار می‌روند. بر اساس مهارت‌ها و تجاربم، معتقد هستم که فرد مناسبی برای این شغل خواهم بود».

بزرگ‌ترین نقطه‌قوت‌تان چیست؟

این سوال خیلی شبیه به سوال قبلی است، که فقط با عبارات متفاوتی پرسیده شده است. کاری که باید برای پاسخ دادن به این سوال بکنید، آن است که بین مهارت‌های خود و مهارت‌های مطلوب و مورد نیاز کارفرما، ارتباط برقرار نمایید. رویکردی که در پاسخ‌دادن به سوالِ «چرا باید استخدام‌تان کنم؟» به کار گرفتیم، بهترین رویکرد برای پاسخ دادن به این سوال نیز هست، و با استفاده از آن رویکرد، می‌توانیم پاسخی به سوال فوق بدهیم که کم‌ترین خطا را داشته باشد.

مصاحبه‌کننده سعی در فهمیدن چه چیزی دارد؟ مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند شما چه نقطه‌قوت‌هایی دارید، و آیا آن نقاط قوت، با نیازهای شرکت هم‌سو هستند یا نه. این مطلب، تکرار چندباره‌ی مطالبی است که تا به حال بارها با هم در موردشان صحبت کرده‌ایم.

رویکرد من:

 • از قانون سه تکنیک استفاده کرده و بر روی سه مورد از نقطه‌قوت‌هایتان تمرکز کنید.
 • سه مورد از نقطه‌قوت‌هایی را بیان کنید که هم‌سو با آن شغل باشند.
 • پاسخ‌تان را با بیان این نکته به پایان برسانید که «نقطه‌قوت‌های فوق، به طرز فوق‌العاده‌ای برای موفقیت در این شغل به شما کمک خواهند کرد».

چه نقطه‌ضعف‌هایی دارید؟

این سوال از نظر محبوبیت، یکی از غیرمحبوب‌ترین سوالات برای همه است. چه کسی دوست دارد درمورد نقاط ضعفش صحبت کند؟ متاسفانه از آن جا که این سوال اغلب اوقات پرسیده می‌شود، باید با آن دست و پنجه نرم کنیم. برای پاسخ به این سوال، اصلا نباید از قانون سه تکنیک استفاده کنید! ترجیح می‌دهم به جای «سه»، فقط به دو نقطه‌ضعف اشاره کنیم. این بحث را به این علت مطرح کردم چون می‌خواستم زمان صحبت در مورد نقطه‌ضعف را به حداقل برسانم. اگر تنها در مورد یک نقطه‌ضعف صحبت کنید، ممکن است که مصاحبه‌کننده پاسخ‌تان را غیرواقعی تلقی کند و گمان کند که دارید از پاسخ دادن به این سوال فرار می‌کنید.پس «دو»، بهترین و درست‌ترین عدد برای پاسخ دادن به این سوال است.

از طرف دیگر، باید نشان دهید که فرد باشعوری هستید و برای برطرف کردن نقطه‌ضعف‌هایتان کارهایی را انجام داده‌اید. مصاحبه‌کننده‌ها دوست دارند ببینند که شما در رفع نقاط ضعف‌تان فرد فعالی هستید. این امر، نشان‌دهنده‌ی آن است که شما در برابر کم‌کاری‌های کارمندان خود، برخوردی فعالانه و مبتکرانه خواهید داشت. در آخر این‌که، شما می‌خواهید صادق باشید، زیرا اگر دروغ بگویید، دروغ‌تان کاملا واضح و مشهود خواهد بود.

مصاحبه‌کننده سعی در فهمیدن چه چیزی دارد؟ مصاحبه‌کننده می‌خواهد اطمینان پیدا کند که نقاط ضعف شما منجر به سلب صلاحیت‌تان از این شغل نمی‌شود. او می‌خواهد بفهمد که آیا شما برای اصلاح این نقاط ضعف، قدم‌هایی برداشته‌اید یا خیر، زیرا مصاحبه‌کننده می‌خواهد آدم‌های مشکل‌گشا را استخدام کند؛ و می‌خواهد مطمئن شود که شما فرد خودآگاهی هستید و می‌توانید به خوبی، افراد را مدیریت کنید. و آخر این‌که، مصاحبه‌کننده می‌خواهد واکنش شما را در برابر سوالی ببیند که جواب دادن به آن بسیار مشکل است: چگونه با مشکلات و فشارهای موجود روبه رو می‌شوید؟

رویکرد من:

 • قبل از مصاحبه، فهرستی از نقاط ضعف‌تان تهیه کنید و آن‌ها را با مهارت‌های مورد نیاز این شغل مقایسه کنید. ایرادی ندارد که نقاط ضعفی را انتخاب کنید که با مهارت‌های مورد نیاز برای آن شغل تداخل داشته باشد، اما نقطه‌ضعف مذکور نباید محور اصلی توانایی‌هایتان را بی‌اثر جلوه دهد. برای مثال، اگر برای پست مدیریت مصاحبه می‌شوید، نگویید که نقطه‌ضعف‌تان، سازمان‌دهیِ افراد است، در عوض، می‌توانید بگویید که مثلا در محول کردن وظایف با مشکل مواجه می‌شوید، اما با انجام کارهای فلان و فلان، این ضعف را تا حد بسیار زیادی برطرف کرده‌اید.
 • بعد از انجام مرحله‌ی قبلی، دو نقطه ضعف را انتخاب کنید و با روش طوفان فکری، مشخص کنید که برای رفع این نقطه‌ضعف‌ها چه کارهایی انجام داده‌اید.
 • پاسخ‌تان را با بیان این نکته به پایان برسانید که هر کسی عیب‌هایی دارد، اما مهم این است که ثابت کنید کجا و تا چه حد برای رفع این ضعف‌ها تلاش کرده‌اید.
 • پاسخ‌تان کوتاه اما جامع باشد. باید زمان پاسخ گویی به این سوال را به حداقل برسانید.
 • مثبت، صادق و آینده‌نگر باشید.

مثال

صد در صد. من دو نقطه ضعف دارم که با تلاش زیاد در حال بهبود و رفع آن‌ها هستم.

 1. اول، حوز‌ه‌ای که به عنوان مدیر با آن مشکل دارم، محول کردن وظایف و مسئولیت‌ها بوده است. من آدمی هستم که اصرار دارم همه‌ی کارها را به سرانجام برسانم؛ اما اخیراً فهمیده‌ام که هنوز در اول راهم و باید خیلی کارها انجام بدهم، چون هنوز می‌ترسم وظایف مختلف را به کارمندم محول کنم. واقعیتش این است که همیشه نگرانم که دیگران نتوانند کارهای مختلف را به خوبیِ خودم انجام بدهند. اما چیزی که اخیرا فهمیده‌ام این است که باید کار بهتری انجام دهم، و آن کار، این است که باید به کارمندانم آموزش‌های لازم را بدهم و خودم نیز در تهیه‌ی گزارش های‌شان به آن‌ها کمک نمایم. در حال حاضر، برای هر کدام از کارمندانم یک برنامه‌ی هفتگی تدوین کرده‌ام و یک ابزار مدیریت پروژه ساخته‌ام که بتوانیم با استفاده از آن ابزار، تصویر شفاف‌تر و مسیر روشن‌تری از روند کارهایمان داشته باشیم. در آخر این‌که سیاست من، سیاستِ درهای باز است. اگر گزارش‌های مستقیمی که کارمندان به من می‌دهند خوب نباشد، می‌فهمم که کارمندها نیاز به کمک من دارند. با این سیاست، می‌توانم بفهمم که چه مواقعی کارها خوب پیش نمی‌رود. این روش‌ها به من کمک کرده است تا مدیر موثرتری باشم.
 2. همچنین، من عادت داشتم وقت بسیار زیادی را صرف تمرکز بر کارهای جاری‌ام بکنم و همین امر باعث می‌شد از تمرکز بر پیشرفت شخصی خود و کارمندانم غافل بمانم. به مرور فهمیدم که همه‌ی افراد، مشتاق اطلاعاتی هستند که به پیشرفت‌شان کمک نماید. برای حل این مساله، ساختاری وضع کردم که به کارمندانم امکان می‌داد هر دو هفته یک‌بار، دیدگاه‌های خود در مورد پیشرفت شخصی‌شان را با من به اشتراک بگذارند تا بتوانیم از آن تفکرات و دیدگاه‌ها در راستای پیشرفت‌مان استفاده کنیم. اکنون هر وقت با کارمندانم ملاقات می‌کنم، از آن‌ها درباره‌ی چیزهای جدیدی که یاد گرفته‌اند می‌پرسم. با این روش، بازخوردهای بی‌شماری از کارمندانم دریافت کرده‌ام. البته می‌دانم که هنوز جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد. با این حال، اکنون دریافته‌ام که اگر می‌خواهید تیمی خوشحال و کارمندانی خلاق و فعال داشته باشید باید به رشد و پیشرفت آن‌ها اهمیت دهید.

می‌دانم که هر کسی نقطه ضعف‌هایی دارد. من توانسته‌ام تشخیص دهم که کدام نقطه‌ضعف‌ها اهمیت بیشتری دارند، و کدام نقطه‌ضعف‌ها اهمیت چندانی ندارند. با همین تشخیص است که توانسته‌ام نقطه‌ضعف‌های اصلی‌ام را برطرف کرده و با آزمون و تکرار، به راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای حل مشکلات برسم.

 

نتیجه‌گیری

اکنون که مطالب این نوشتار به پایان رسید، امیدوارم قانون «سه تکنیک» و بقیه اطلاعات در این مورد را سودمند یافته باشید. اگر این استراتژی‌ها را مورد استفاده قرار دهید، مطمئن هستم که در مصاحبه‌های بعدی‌تان پیشرفت‌های چشمگیری را مشاهده خواهید کرد.

در قسمت نخست، نکاتی کلی برای موفقیت و پنج قانون برای پیشرفت ارائه کردم و در قسمت دوم و این قسمت، قانون «سه تکنیک» و چگونگی استفاده از آن را با تمرین برایتان شرح دادم و سپس مثال‌هایی عینی برایتان آوردم.

اگر تمامی پیشنهادات این نوشتار را دنبال کرده باشید، باید مراحل زیر را انجام داده باشید:

 • باید فرایند بازخورد و پیشرفت فردی را شروع کرده و برای پی بردن به نقاط ضعف و قوت‌تان، به سوالات مربوطه جواب داده باشید. این تمرین شما را مجبور می‌کند تا طرز فکرتان را رشد داده و بهبود بخشید.
 • باید دو مورد از روش‌های آماده‌سازی برای مصاحبه را انتخاب کرده، و بررسی کرده باشید که آیا آن روش‌ها موثر هستند یا نه.
 • باید شخصیت‌های تاثیرگذار در شرکتِ مورد نظرتان را یادداشت کرده و نقش هر یک از آن‌ها را با مامور استخدام، مدیر استخدام و مدیر اجرایی تطبیق داده باشد. بعلاوه، باید شرح داده باشید که هر یک از این شخصیت‌ها به دنبال چه مهارتی در شما می‌گردد، و باید توانسته باشید که با ذکر دو مثال، به او ثابت کرده باشید که مهارت‌های مطلوب و مورد نظرِ آن فرد را دارید.
 • باید برای مسئول مربوطه، پاسخی بر مبنای چارچوب «موقعیت- عمل- نتیجه» آماده کرده باشید. باید در این چارچوب، «موقعیتی را توصیف کنید که نشان دهد شما از روش متقاعدسازی استفاده می‌کنید تا مخاطب را قانع سازید که چیزها را از زاویه‌ی دید شما ببیند». این تمرین، زمینه‌سازِ استفاده از «قانون سه تکنیک» است.
 • باید شرکتی که با آن مصاحبه می‌کنید را در نظر گرفته و با استفاده از روش طوفان فکری، سه دلیل بیاورید که شرح دهد چرا می‌خواهید در آن شرکت کار کنید؛ سپس باید با استفاده از «قانون سه تکنیک» به این سوال پاسخ دهید.
 • باید توانسته باشید با استفاده از «قانون سه تکنیک»، پاسخ بهتری به سوالِ «در مورد رزومه‌ات بگو» بدهید. این روش، موفقیت شما را در پنج دقیقه اول به همراه دارد؛ و از آن جایی که روش مذکور، مناسب هر موقعیت شغلی و شرکتی است می‌توان برای هر مصاحبه‌ای از آن استفاده کرد.
 • باید مخاطب را جذب کنید. وقتی این جذب مخاطب، به‌طور استراتژیک انجام شود، موجب غافلگیریِ مصاحبه‌کننده می‌شود و او از صراحت شما خوشش خواهد آمد و همین غافلگیری و صراحت، باعث تمایز شما از رقبایتان خواهد شد.
 • باید فهرستی از ده سوال برای مصاحبه‌تان آماده کرده باشید تا موقعی که نوبت به سوال پرسیدنِ شما می‌رسد، آمادگی شما فراتر از حد لزوم باشد.
 • باید یک نمونه ایمیلِ پیگیری نوشته باشید تا بتوانید برای هر مصاحبه‌ای از آن استفاده کنید.

اگر تمامی مراحل را دنبال کرده باشید، قطعا برای مصاحبه‌ی بعدی‌تان بسیار آماده‌تر خواهید بود؛ که این، اتفاق بسیار خوبی است. با طی کردن مراحل بالا، الگویی خلق کرده اید که می‌توان برای هر مصاحبه‌ای از آن استفاده کرد. با در اختیار داشتنِ این الگو، زمان آماده‌سازی‌تان به حداقل می‌رسد و اعتماد به نفس‌تان افزایش پیدا می‌کند. بعلاوه، از آن‌جایی که رویکردی اثبات‌شده دارید، قطعاً استرس کمتری احساس خواهید کرد.

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
قانون سه تکنیک مصاحبه
بازی را عوض کنید / قسمت دوم

قانون «سه تکنیک» مصاحبه

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳ اسفند ۱۳۹۵ - گام ششم: موقعیت- عمل- نتیجه  تا به این‌جا، در مورد یافتنِ ذهنیتِ درست، و بایدها و نبایدهای مصاحبه چیزهایی یاد گرفته‌اید و با نقش شخصیت‌های مهم در مصاحبه آشنا شده‌اید. حالا زمان...
آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن
بازی را عوض کنید / قسمت نخست

آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - تجربه‌های شخصی خاطره انگیز!  قبل از این‌که به تکنیک‌های گوناگون برای موفقیت در مصاحبه بپردازیم، می‌خواهم دو تجربه و داستان شخصی و بسیار خاطره انگیز در مورد مصاحبه  برایتان تعریف کنم. یکی...
مهاجرت و رویاهای شغلی

مهاجرت و رویاهای شغلی

۲۵ بهمن ۱۳۹۵ -  مهاجران معمولا رویاهایی برای خود دارند، و اصولا فرق مهاجران با سایر افراد جامعه بدنبال رویاها رفتن است. این رویاها میتوانند در زمینه پیشرفت شغلی، رسیدن به زندگی ایده آل با...
ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت سوم

ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای سودمند...
انواع مصاحبه شغلی
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت سوم

انواع مصاحبه شغلی

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - با تلاش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس دومین کتاب از مجموعه "چگونه" با عنوان "چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟" منتشر شد که در ادامه بخشی از این کتاب آمده است. برای...
فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت دوم

فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
چگونه در کانادا خوب کار کنیم
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت نخست

چگونه در کانادا خوب کار کنیم؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
فرآیند مصاحبه شغلی و قالب های مصاحبه
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت دوم

فرآیند مصاحبه شغلی و قالب های مصاحبه

حرف زدن به معنای برقرار کردن ارتباط نیست ۲۶ اردي بهشت ۱۳۹۵ - مصاحبه مکالمهای هدفمند است. هر دو طرفِ مکالمه، به دنبال به دست آوردن چیزی از این مصاحبه هستند. بنابراین، بهترین نتیجه مصاحبه وقتی حاصل میشود که هر دو طرف احساس کنند...
قدرت طبیعی خود را افزایش دهید
چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟ / قسمت نخست

قدرت طبیعی خود را افزایش دهید

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ -   "نیرویی حیاتی و عامل حیاتبخشی وجود دارد که از طریق شما به عمل تبدیل می ­شود، و چون در همۀ زمانها تنها یک نفر شبیه شما وجود دارد؛ این...
چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم

چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - روزنامه "24 ساعت" مونترال مقاله ای با عنوان 9 اشتباه کاری که نباید مرتکب شویم منتشر کرد در حالیکه چند روز از برگزاری همایش کارجویان و کارفرمایان مونترال می گذرد، روزنامه "24...
قانون سه تکنیک مصاحبه
بازی را عوض کنید / قسمت دوم

قانون «سه تکنیک» مصاحبه

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳ اسفند ۱۳۹۵ - گام ششم: موقعیت- عمل- نتیجه  تا به این‌جا، در مورد یافتنِ ذهنیتِ درست، و بایدها و نبایدهای مصاحبه چیزهایی یاد گرفته‌اید و با نقش شخصیت‌های مهم در مصاحبه آشنا شده‌اید. حالا زمان...
آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن
بازی را عوض کنید / قسمت نخست

آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - تجربه‌های شخصی خاطره انگیز!  قبل از این‌که به تکنیک‌های گوناگون برای موفقیت در مصاحبه بپردازیم، می‌خواهم دو تجربه و داستان شخصی و بسیار خاطره انگیز در مورد مصاحبه  برایتان تعریف کنم. یکی...
مهاجرت و رویاهای شغلی

مهاجرت و رویاهای شغلی

۲۵ بهمن ۱۳۹۵ -  مهاجران معمولا رویاهایی برای خود دارند، و اصولا فرق مهاجران با سایر افراد جامعه بدنبال رویاها رفتن است. این رویاها میتوانند در زمینه پیشرفت شغلی، رسیدن به زندگی ایده آل با...
ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت سوم

ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای سودمند...
انواع مصاحبه شغلی
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت سوم

انواع مصاحبه شغلی

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - با تلاش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس دومین کتاب از مجموعه "چگونه" با عنوان "چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟" منتشر شد که در ادامه بخشی از این کتاب آمده است. برای...
آخرین مطالب سایت:
دفتر کنپارس در تورنتو با حضور علی مختاری
دوشنبه 24 جولای 2017

دفتر کنپارس در تورنتو با حضور علی مختاری

۲۹ تير ۱۳۹۶ - مدتی است که شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس دفتر خود را در تورنتو نیز راه اندازی کرده و آماده پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما عزیزان است . دوشنبه این هفته مورخ 24 جولای 2017 ،...
گفت و گو با اینگرید مازولا در خصوص چگونگی طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک
مهلت مشارکت غیر موکلین در این اقدام تا ۲۱ آگوست تمدید شد

گفت و گو با اینگرید مازولا در خصوص چگونگی طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک

۲۹ تير ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان کبک در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته، تغییراتی را در جدول امتیازات برنامه نیروی متخصص این استان اعلام کرد و متاسفانه این مقررات جدید را برای همه...
کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو
استان انتاریو اخطار داد

کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو

۲۷ تير ۱۳۹۶ - دولت استان انتاریو صبح امروز دوشنبه 17 ژوییه 2017 اعلام کرد که برخی از متقاضیان برنامه مهاجرتی Ontario Immigrant Nominee Program ایمیل هایی دریافت کرده اند که از سوی اداره مهاجرت...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰
انتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری در ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰

۲۲ تير ۱۳۹۶ - درانتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷ انجام شد، تعداد ۳۲۰۲ دعوت نامه با حداقل امتیاز ۴۴۰ صادر شد.  از آنجا که تغییرات جدید در سیستم اکسپرس...
کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران
مذاکرات ایران و کانادا در اتاوا ادامه می یابد

کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران

۲۰ تير ۱۳۹۶ - دور بعدی مذاکرات ایران و کانادا برای بهبود روابط دو کشور در اتاوا پایتخت کانادا برگزار می شود. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۱۹ تیر...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود
23 تیر ماه ساعت ۲۱:۰۰ به وقت تهران

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود

۱۹ تير ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که به درخواست مخاطبین کنپارس، برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری،عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC...
برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

Nova Scotia Demand: Express Entry تکمیل ظرفیت شد ۱۵ تير ۱۳۹۶ - استان نوااسکوشیا برنامه انتخابی خود با عنوان Nova Scotia Demand: Express Entry را در تاریخ 5 ژوییه 2017 بازگشایی کرد. متقاضیان واجد شرایطی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند، می...
مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند
خبر خوب برای مهندسان کامپیوتر، برق و شبکه

مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند

۱۳ تير ۱۳۹۶ - متقاضیانی که دارای سابقه کار ئر حوزه فناوری اطلاعات هستند، در برنامه انتخابی استان انتاریو در اولویت قرار می گیرند.  متقاضیانی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند و دارای سابقه...
کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد
ظرفیت های شغلی کانادا تا سال ۲۰۱۹

کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد؟

۱۳ تير ۱۳۹۶ - کانادا تا سال ۲۰۱۹ برای پر کردن کردن موقعیت‌های شغلیِ مورد نیازش در حوزه‌ی فناوری اطلاعات (IT) به ۱۸۲.۰۰۰ نیروی کار نیاز دارد. با توجه با عدم تطابق مهارت‌ها، عدم توازنِ عرضه...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷
خلاصه اخبار مهاجرتی کانادا در ماه ژوئن

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷ ؟

۹ تير ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه ژوئن ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.   دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹ ۲۸ ژوئن  درانتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری که صبح...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد
روز ملی کانادا امسال با جشن ۱۵۰ سالگی کانادا همراه است

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۸ تير ۱۳۹۶ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹
انتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۷

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹

۷ تير ۱۳۹۶ - درانتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه ۲۸ ژوئن ۲۰۱۷ انجام شد، تعداد ۳۴۰۹ دعوت نامه با حداقل امتیاز ۴۴۹ صادر شد.  در ماه های گذشته دور انتخاب های اکسپرس...
استان منیتوبا ۶۰۵ دعوت نامه صادر کرد

استان منیتوبا ۶۰۵ دعوت نامه صادر کرد

۱ تير ۱۳۹۶ - ۶۰۵ نیروی متخصص متقاضی استان منیتوبا برای ارسال درخواست مهاجرت از طریق برنامه انتخابی استانی Manitoba Provincial Nominee Program دعوت نامه گرفتند. در تاریخ ۳۰ می ۲۰۱۷، تعداد ۴۰۱ متقاضی که قبلاً...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.