آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک بخش نخست

  پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک(بخش نخست)


در مورد طرح شکایت از وزیر مهاجرت در دادگاه عالی کبک خوشبختانه استقبال خوبی از این حرکت شده است که بسیار جای امیدواری است. در این میان اما اینجا و آنجا در فضای مجازی اظهار نظرهای غیر حرفه ای می شود که می تواند برای مخاطبین گمراه کننده باشد. از این رو لازم دیدم مقاله دیگری را در این خصوص منتشر کنم و به برخی ابهامات و البته سمپاشی های مغرضانه بپردازم. 

پیش از آن، این تذکر را برای مخاطبین کانال های تلگرامی رنگارنگ لازم می دانم که به اعتبار گوینده سخنانی که در این گروه ها و کانال ها مطرح می شود، دقت کنند و صرفا مصرف کننده و دنباله رو صرف نباشند. صرف راه اندازی یک گروه و یا کانال تلگرامی از آقا یا خانم ادمین یک حقوقدان برجسته نمی سازد که در هر زمینه ای بدون دانستن الفبای موضوع اظهار نظرهای عوامانه کند و در مورد یک حرکت اصولی قضاوت داشته باشد. طرفه آنکه برای این اظهار نظرات به تصریح، خود را بی نیاز از دانش حقوقی می دانند.

و اما مطلب را در چارچوب چند سوال مطرح می کنم بخشی از آن را در این مطلب و باقی مانده را در بخش دوم مقاله در روزهای بعد می نویسم:

۱- ماهیت مقررات و جدول امتیازی برنامه نیروی متخصص که هر از گاهی در کبک تغییر می کند چیست؟ قانون است یا تصمیم یک مقام اجرایی؟

۲- چگونه می توان به یک تصمیم دولتی معترض بود؟ چه کسانی می توانند چنین اقدامی داشته باشند؟

۳- افرادی که از یک تصمیم دولتی متضرر می شوند چه می توانند بکنند؟

۴- در چه حالتی رای دادگاه می تواند شامل همه افراد تحت تاثیر باشد و در چه صورتی فقط شامل کسانی است که در شکایت وارد شده اند؟

۵- سابقه رفتاری وزارت مهاجرت کبک در این خصوص چیست؟

۶- در ارتباط با شکایت ما، با توجه به پاسخ سوالات بالا وضعیت چیست؟

 

پاسخ سوال نخست: ماهیت مقررات و جدول امتیازی برنامه نیروی متخصص که هر از گاهی در کبک تغییر می کند چیست؟ قانون است یا تصمیم یک مقام اجرایی؟

حقوقدانان می دانند که آنچه زیر عنوان کلی مقررات خوانده می شود همه از یک جنس نیست و در همه جای دنیا مقررات بر همه موارد زیر صدق می کند ولی وزن هر یک متفاوت است:

قانون اساسی یا Constitution مادر قوانین است و هیچ قانون دیگری نمی تواند با آن در تناقض باشد. در کانادا قانون اساسی در سال ۱۸۷۱ به تصویب رسیده است که می توانید اینجا بخوانید در سال ۱۹۸۲ قانون اساسی اصلاح شده است و بخش اول آن به منشور حقوق و آزادی های فردی است که در مورد آن هم اینجا می خوانید. اینکه وضعیت کبک در ارتباط با قانون اساسی کانادا چیست، قصه ای دارد که باز جایش اینجا نیست.

سطح بعدی قوانین مصوب پارلمان است یعنی قوانینی که در سطح فدرال و یا استان در پارلمان به تصویب می رسند و سطح بعدی بخشنامه ها و آیین نامه ها هستند که عملاً تصمیمات مقامات اجرایی در چارچوب اختیاراتی است که قوانین به آنها داده اند. 

گفتنی است که در سیستم ترکیبی سیویل و کامن لا در کانادا عملا آرای دادگاه ها به نوعی حکم قانون دارند به این معنی که اگر دادگاهی در زمینه ای رای داد در موارد مشابه آن رای حکم قانون دارد مگر اینکه قانون مصوب پارلمان در آن خصوص تصویب شود و عملا امکان استفاده از رای صادره قبلی را به نوعی منتفی کند. 

قوانین مصوب پارلمان، و بخشنامه های و آیین نامه های دولتی و نیز تصمیمات مقامات دولتی و نیز مقامات قضایی نمی توانند مغایر قانون اساسی، اصول حقوق بشر که در منشور حقوق و آزادی ها مصرح است، قوانین بالاتر و نیز اصول عدالت طبیعی Natural Justice که عمده آنها به خصوص در مقررات حوزه حقوق اداری کانادا تصریح شده اند مانند اصل عادلانه بودن تصمیمات، اصل منطقی بودن تصمیمات و  ..... باشند. این اصول در بسیاری از آرای دادگاه ها نیز عملا مبنای آرا قرار گرفته اند نمونه آن همین رای دادگاه عالی کبک در کیس خانم گلاس که پیش از این منتشر شد. برای درک بهتر موضوع این مطلب را هم بخوانید.

 آنچه در بالا نوشتم، بسیار سطحی و برای فهم ذهن غیر حقوقی نوشته ام و در مورد هر خط آن حاشیه ها و بحث هایی لازم است که مناسب این مقاله نیست ولی علاقمندان برای درکی عمیق ترمی توانند به رفرنس ها و لینک ها مراجعه کنند. 

مقرراتی که هر سال در ارتباط با نیروی متخصص کبک و سایر برنامه های مهاجرتی کبک تغییر می کند، تصمیمات وزیر مهاجرت کبک است که بر اساس اختیاراتی که قانون به وی داده است هر سال می تواند مقررات را تغییر دهد و در قالب بخشنامه ابلاغ کند. تغییرات اعلام شده در برنامه نیروی متخصص هم از همین جنس است و عملا تصمیم مقام دولتی است. 

همان طور که روشن است از یک سو این تصمیمات که خود بخشی از مقررات می شوند، نمی تواند ماهیتا مغایر قوانین باشد، از سوی دیگر تصمیمات افسران که برای هر پرونده گرفته می شود و عملا به نمایندگی از وزیر گرفته می شوند نیز نمی تواند مغایر اصول پیش گفته باشد. در حالتی ممکن است مقررات مغایر اصول نباشد ولی اعمال آن موجب بی عدالتی شود و یا اینکه تصمیمات درست باشند ولی تصمیم یک افسر که عملا با اجازه وزیر و از طرف او در مورد سرنوشت یک پرونده گرفته شده خلاف آن اصول باشد. 

تصمیم وزیر برای تغییر مقررات در سال ۲۰۱۷ به شرحی که اینجا می خوانید، ایرادی ندارد. عطف بماسبق کردن این مقررات هم به خودی خود ایراد ندارد و از اختیارات اوست. اشکال زمانی ایجاد می شود که اعمال این مقررات بر پرونده های سابق حق این افراد را ضابع می کند و موجب بی عدالتی می شود. متعاقب این تصمیم هم افسران از طرف وی در مورد تک تک پرونده ها بر اساس مقررات جدید تصمیم گیری می کنند و سرنوشت افراد را تعیین می کنند. حتی اگر این تصمیم، دادن فرصت کافی برای بالا بردن سطح دانش زبان باشد باز هم عادلانه نیست. عادلانه این است که فرد بر اساس انتظار منطقی که از سیستم دارد بر اساس مقررات زمان ارسال درخواست، مورد رسیدگی قرار گیرد. از این رو آنان که در سال ۲۰۱۷ اقدام می کنند نمی توانند ادعایی داشته باشند ولی آن دسته که پیش از این در سیستم پرونده دارند، حق اعتراض دارند.

 

پاسخ سوال دوم: چگونه می توان به یک تصمیم دولتی معترض بود؟ چه کسانی می توانند چنین اقدامی داشته باشند؟

در مورد کانادا و استان کبک دادگاه ها این قدرت را دارند که قوانین مغایر قانون اساسی را به چالش بکشند. در چنین شرایطی بسیار طبیعی است که برای به چالش کشیدن تصمیمات دولتی هم راه باز است. بنابراین می توان قوانین، تصمیمات کلی مقامات که در قالب بخشنامه است و نیز تصمیمات مقامات را در زمینه خاص، گروه و یا فرد معین به چالش کشید.

به چالش کشیدن تصمیمات مقامات دولتی به چند روش می تواند اتفاق بیفتد:

۱- هر شهروندی می تواند به دادگاه برای ابطال یک تصمیم دولتی مراجعه کند مثلا کسی می تواند به دادگاه عالی کبک مراجعه کند و درخواست کند مقررات اعلام شده خانم وزیر در مارچ ۲۰۱۷ در ارتباط با برنامه نیروی متخصص کبک خلاف قانون و یا اصول حقوقی مورد احترام است ولی چنین کاری هزینه دارد و نیاز به صرف وقت بسیار و تلاش شبانه روزی. از این رو کمتر اتفاق می افتد که یک شهروند عادی دست به چنین اقدامی بزند ولی اگر بزند ممکن است نتیجه دادگاه ابطال همه و یا بخشی از بخشنامه خانم وزیر باشد. بسیار دیده شده است که یک حقوق دان در زمینه ای که عموم را ذینفع می داند چنین کاری را انجام دهد. نمونه آن به چالش کشیده شدن دولت هارپر توسط یک وکیل به نام آقای گالاتی در موضوع انتصاب قاضی توسط نخست وزیر، خواب را بر آقای هارپر حرام کرد. اینجا بخوانید .  چنین چالش هایی معمولا زمانی معنی می دهد که افکار عمومی کانادایی ها به نوعی حامی آن ایده باشند، آقای حقوقدان مورد اشاره اکنون حکم قهرمانی را دارد که در برابر تصمیم رییس حزب محافظه کار در مقام نخست وزیر ایستاده و برنده شد. در موضوعاتی که افکار عمومی را پشت خود ندارد چنین اتفاقی بعید است.

۲- گروهی از افراد با هم یک تصمیم دولتی را به چالش بکشند به گونه ای که خروجی آن برای همه افرادی که در آن شرایط هستند قابل اعمال باشد. این شکایت گروهی را Class Action Law Suit خوانند، به عبارتی دیگر دعوایی که افراد ذینفع آن کلاس یا طبقه ای از افراد هستند. مانند دعوای تعدادی از چینی هایی که در سال های دور به کانادا آمده بودند و تنها از اتباع چین مالیاتی به عنوان head tax گرفته بودند. در این مورد اینجا بخوانید (البته این نوع شکایت مخصوص تصمیمات دولتی نیست و علیه افراد، شرکت ها و ... نیز می توان اقدام کرد مانند شکایت گروهی از مک دونالد که در کبک اتفاق افتاد.)

۳- راه دیگر این است که فرد یا افراد به صورت تک تک و یا گروهی به تصمیم و یا شکل اعمال یک تصمیم دولتی در ارتباط با خودشان معترض باشند. اینجا موضوع اعتراض بخشنامه و یا مقررات نیست بلکه نتیجه و اثری است که در زندگی آنان ایجاد می کند و ناعادلانه و یا غیر منطقی است. اینجا این فرد یا افراد در پی ابطال تصمیم وزیر در ارتباط با مجموعه مقررات اعلامی نیستند بلکه به این معترضند که این مقررات ناعادلانه و یا غیر منطقی به آنها تسری داده شده است.  نتیجه این درخواست در دادگاه نمی تواند این باشد که اصولا دادگاه کلیت تصمیم را به چالش بکشد بلکه درخواست این افراد در چارچوبی که استدلال کرده اند، بررسی می شود و قاضی اعلام نظر می کند. این اعلام نظر به طور مستقیم بر دیگران اثر ندارد حتی اگر در شرایط یکسان باشند مگر اینکه آنها هم طرح دعوا کنند و به استناد همین رای درخواست حکم مشابه کنند.

درست همان چیزی که در کیس خانم کلاس اتفاق افتاده است. دادگاه این گونه رای نداد که همه افرادی که در این شرایط هستند باید قانون زمان اقدام برآنان اعمال شود بلکه گفته است پرونده ایشان باید با توجه به مقررات زمان اقدام رسیدگی شود. همین رای در وضعیت فعلی که کاملا مشابه همان زمان است و هیچ تفاوتی با آنچه در گذشته اتفاق افتاد، ندارد مورد استناد و استدلال ما نیز خواهد بود

 

پاسخ بقیه سوالات را در بخش دوم این مقاله که به زودی در همین وب سایت منتشر می کنم، ببینید.  

 

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۲۳ اردي بهشت ماه ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۳۴۶۰ - برچسب ها:
زندگی و کار در کبکشکایتتغییر قوانین کبککبک۲۰۱۷مهاجرتمهاجرت به کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
اینجا کار می کنم ولی بیمه ام از جای دیگر رد می شود
یک توجیه غیر قابل فهم برای افسران

اینجا کار می کنم ولی بیمه ام از جای دیگر رد می شود

۱۱ فروردين ۱۳۹۶ - موضوعی در مورد بیمه بود که مدتهاست به دنبال فرصتی برای نوشتن در مورد آن بودم و می دانم مشکل بسیاری از افراد است. امروز ایمیلی از یک غیر موکل به...
تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - اولین دغدغه هر مهاجر کانادا که در حال دریافت ویزا و انجام مقدمات سفر هست، فارغ از اینکه شخص از طریق برنامه های فدرال وارد کانادا شود یا یکی از برنامه...
ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت سوم

ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای سودمند...
انواع مصاحبه شغلی
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت سوم

انواع مصاحبه شغلی

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - با تلاش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس دومین کتاب از مجموعه "چگونه" با عنوان "چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟" منتشر شد که در ادامه بخشی از این کتاب آمده است. برای...
فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت دوم

فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
چگونه در کانادا خوب کار کنیم
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت نخست

چگونه در کانادا خوب کار کنیم؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
آخرین فرصت شرکت در فراخوان تا پایان مرداد ماه

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - با توجه به استقبال غیر موکلین و با موافقت وکیل مسئول پرونده، مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک  تا پایان مرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که...
سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات
شانس برنده شدن ما در شکایت علیه وزیر بسیار بالاست

سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی...
آخرین مطالب سایت:
نقش دانشجویان در اقتصاد کانادا
خدمات کنپارس برای دریافت ویزای تحصیلی

نقش دانشجویان در اقتصاد کانادا

۲۹ آبان ۱۳۹۶ - سالانه صدها هزار دانشجو و دانش آموز برای تحصیل به کانادا می آیند. آمار نشان می دهد که جمعیت دانشجویی هر ساله با رشد چشمگیری مواجهه است، به طوری که در...
تغییر در برنامه های مهاجرتی استان منیتوبا

تغییر در برنامه های مهاجرتی استان منیتوبا

برنامه کارآفرینی منیتوبا بسته شد ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - استان منیتوبا در تاریخ 15 نوامبر 2017  در برنامه های مهاجرتی خود Provincial Nominee Program  تغییراتی را ایجاد کرد. اداره مهاجرت استان منیتوبا اعلام کرد بر اساس قرارداد جدید این استان با...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 439
انتخاب شماره 78 اکسپرس انتری در 15 نوامبر 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 439

۲۵ آبان ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 78 اکسپرس انتری که صبح روز چهارشنبه 15 نوامبر 2017 انجام شد، تعداد 2750 دعوت نامه با حداقل امتیاز 439 صادر شد.   این چهارمین دور انتخاب های اکسپرس انتری...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه اجرا می شود
3 آذر ماه ساعت 21:00 به وقت تهران

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه اجرا می شود

۲۴ آبان ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که به درخواست مخاطبین کنپارس، برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت...
25 شغل جدید با درآمد خوب در مونترال
لینک آگهی های استخدام شرکت های مونترالی را در این مقاله بیابید

25 شغل جدید با درآمد خوب در مونترال

۱۸ آبان ۱۳۹۶ - مونترال بلاگ، صبح امروز 9 نوامبر 2017، فهرست 25 شغل جدید با درآمد خوب در مونترال را منتشر کرد.   پیدا کردن یک شغل خوب با درآمد مناسب همیشه یکی از دغدغه های...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 458
انتخاب شماره 77 اکسپرس انتری در 8 نوامبر 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 458

۱۷ آبان ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 77 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 8 نوامبر 2017 انجام شد، تعداد 2000 دعوت نامه با حداقل امتیاز 458 صادر شد. لازم به توضیح است که دعوت نامه...
یک میلیون مهاجر تا سه سال آینده وارد کانادا می شوند
چشم انداز برنامه های مهاجرتی 2020 کانادا

یک میلیون مهاجر تا سه سال آینده وارد کانادا می شوند

۱۱ آبان ۱۳۹۶ - احمد حسین، وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در سخنان امروز خود در تاریخ اول نوامبر 2017 چشم انداز مهاجرتی کانادا را تا سال 2020 اعلام کرد و گفت: تا سال...
استان منیتوبا 395 دعوت نامه صادر کرد

استان منیتوبا 395 دعوت نامه صادر کرد

۱۱ آبان ۱۳۹۶ - 395 متقاضی برنامه نیروی متخصص استان منیتوبا، در تاریخ 31 اکتبر ۲۰۱۷ از سوی این استان دعوت نامه اقدام به درخواست (Letter of Advice to Apply) دریافت کردند و اکنون می...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.