آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن  بخش اول حقیقت تلخ

  نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن - بخش اول: حقیقت تلخ


در کارگاه‌های آموزشی کاریابی کنپارس در اردیبهشت ۸۸ در تهران، بررسی علل بیکاری ایرانیان مهاجر فرصت مناسبی برای بیان برخی مشکلات و موانع موجود بر سر راه کاریابی مهاجرین فراهم کرد. این مباحث از سوی شرکت کنندگان با استقبال زیادی روبرو شد لذا در چند مقاله پیوسته به بررسی این موانع و راه‌های گذر از آنها می‌پردازیم. شما خواهید دید که بسیاری از این راه‌ها و موثرترین آنها از همین امروز، از خود ایران و مدت‌ها قبل از سفر به کانادا آغاز می‌شوند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در سطح ملی در کانادا در موضوع «شرایط و مشخصات بازار کار کانادا» انجام شد و نتایج آن در سال ۲۰۰۷ منتشر گشت برخی نکات جالب توجه وجود دارد که در آینده به آنها بیشتر خواهیم پرداخت. فعلاً هدف ما بررسی وضعیت ایرانیان در بازار کار کاناداست.
 
بر اساس نتایج این پژوهش، ایرانیان در ۵ سال اول ورور به کانادا، دارای یکی از بالاترین ارقام بیکاری (۱۹.۷٪ در میان افراد ۲۵ تا ۵۴ سال) در سال ۲۰۰۶ بوده‌اند که تنها آمار بیکاری مهاجرین شمال آفریقا از آن بالاتر است. این در حالی است که در همان سال متولدین کانادایی شاهد نرخ بیکاری ۴.۹٪ برای این گروه سنی بوده‌اند که در واقع، یکی از پایین‌ترین ارقام در سال‌های اخیر می‌باشد. به دیگر سخن، آمار بیکاری در میان تازه‌واردان ایرانی تقریباً ۵ برابر متولدین کانادایی و حدود دو برابر متوسط مهاجرین در آن سال (۱۱.۵٪) بوده است.
 
اگر این آمار را با برخی ملل دیگر نظیر اقوام مهاجر از آسیای شرقی و جنوب شرقی مقایسه کنیم که در مواردی نرخ بیکاری آنها حتی از متولدین کانادایی هم کمتر است شگفتی بیشتری پدید می‌آید. چه چیزی سبب می‌شود که برخی اقوام (مثلاً فیلیپینی‌ها) با راحتی خیال و اطمینان از آینده شغلی پا به خاک کانادا بگذارند و برخی دیگر چون ایرانیان به رغم اینکه بر اساس سنجش‌‌ها از پارامترهای به مراتب بالاتری برخوردارند (از نظر مدارج دانشگاهی یکی از بهترین گروه‌های قومی و از نظر تلفظ و شیوایی بیان انگلیسی – اگر زبان انگلیسی بدانند – تقریباً از همه گروه‌های قومی دیگر کم مسئله‌ترند) با مشکل روبرو شوند؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل آن به میزان آمادگی باز می‌گردد. توضیح خواهیم داد این آمادگی در ابعاد مختلف چه معنایی دارد و چگونه می‌توان به آن دست یافت.
 
توضیحاتی درباره آمار بیکاری ایرانیان
 
قبل از هر چیز باید ابتدائاً از میزان صحت رقم میزان بیکاری ایرانیان پرسید. همانطور که مسئولین آن پژوهش اعلام کرده‌اند در استناد به این رقم باید حساسیت زیادی داشت. خوشبختانه بنا به دلایلی که بیان خواهد شد نرخ بیکاری ایرانیان از رقم مورد اشاره کمتر است.  
 
اصلی‌‌ترین دلیل این اختلاف را باید در خلقیات اخلاقی و روانی نهادینه شده در بعضی از هموطنان ایرانی خصوصا در دهه‌های اخیر جستجو کرد که مهم‌ترین آن عدم صداقت در ارائه اطلاعات به پرسش کنندگان است. بسیاری از آنان چنین فکر می‌کنند که بیان حقیقت در این گونه حوزه‌ها ممکن است در آینده به ضرر آنها تمام شود. همچنین به دلیل خطای در درک مکانیزم‌های اقتصادی در کانادا و اتکا به اقوال شفاهی سست و فاقد استناد، افراد زیادی هستند که درآمد خود را صفر و خود را بیکار معرفی می‌کنند تا از پرداخت‌های مالیاتی فرار کنند و یا از کمک‌های دولتی بهره‌مند شوند و متاسفانه اکثر آنها به تبعات منفی این کار در آینده شغلی و کاری خود اشرافی ندارند (بعدا در این باره بطور مستقل بحث خواهیم کرد).
 
بخشی از هموطنان هم به عادت زندگی در ایران چنین می‌اندیشند که دولت دارای درآمد و سرمایه مستقل از مردم است و لذا «باید هر جور که شده سهم خودمان را از این دولت بگیریم» (تصوری کاملا نادرست چرا که در کانادا تقریبا تمام هزینه‌های دولتی از دریافت مالیات جبران می‌شود و معنای آن این است که کمک‌های دولتی از جیب مردم پرداخت می‌شود؛ به همین دلیل بیکاری و دریافت کمک‌های دولتی از سوی کسانیکه استحقاقش را نداشته‌اند یک ضدارزش بسیار منفی در میان شهروندان جامعه است) و از آنجا که بیکار اعلام کردن خود می‌تواند منجر به دریافت کمک‌هایی شود چنین می‌کنند.
 
بر این اساس آمار بیکاری ایرانیان قطعاً از این عدد کمتر است اما واقعیت این است که همچنان عدد بالایی‌ست. بدتر اینکه برخی از کسانیکه شاغل هستند هم در مشاغل غیرمرتبط با پیشینه تحصیلی و شغلی خود امرار معاش می‌کنند.
 
چرا چنین است؟ در یک کلام، چون مهاجرین ایرانی کمتر از بسیاری دیگر از مهاجرین خود را آماده ورود به بازار کار کانادا کرده‌اند. در مطالب آتی توضیح خواهیم داد که این عدم آمادگی یعنی چه و چه موانع تکنیکی، بیرونی و درونی آن را تشدید می‌کند.
 
ذکر این نکته ضروری است که به رغم آنچه گفته شد، آن دسته از ایرانیان متخصص که خود را از همه نظر آماده حضور در بازار کار رقابتی کانادا کرده‌اند آنچنان خوش درخشیده‌اند که در مجموع ایرانیان برخلاف برخی از ملل، به عنوان افرادی توانا، تحصیل کرده، باهوش و سختکوش شناخته شده‌اند. همچنین بسیاری از ما در پنج سال اول زندگی در کانادا با کوشش و تلاشی قابل توجه کمبودها را جبران کرده و مسیر موفقیت و پیشرفت را آغاز می‌کنیم اما پرسش اینجاست که چه کنیم تا این مدت زمان به حداقل ممکن کاهش یافته و فشارهای بی‌دلیلی که می‌شد از بسیاری از آنها با آمادگی پیشینی اجتناب کرد، حذف شوند.
 
در مطلب آتی به اولین دسته از موانع یعنی موانع تکنیکی خواهیم پرداخت. 

آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۲ امرداد ماه ۱۳۹۵ در ۰۱:۱۸:۴۷ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۱۷۳۳۱ - برچسب ها:
kargahpackagesunemployment

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید آفشین
  سه شتبه ۱۲ امرداد ۱۳۹۵
  روش انتخاب مهاجران توسط دولت امریکا اشتباه است

  من ارشد فیزیک از صنعتی شریف و ارشد ژیو فیزیک از دانشگاه تهران دارم و ده سال سابقه تدریس در دانشگاه و برنامه نویسی.
  این در حالی است که هیچگاه امتیاز من برای مهاجرت کافی نبوده است ولی بسیاری از دوستان بی سواد ولی دارای مدرک از یک دانشگاه پرت را می بینم که به سادگی ویزای مهاجرت می گیرند.
  خوب بدیهی است که کانادا با یک عده حقه باز و بی سواد روبرو شود ( اکثر آنها نه همه). دلیل به وجود آمدن این مساله سهل انگاری دولت کانادا برای طراحی سیستم ورود مهاجران است.

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶

   با نظر شما البته چندان موافق نیستم ولی سیستم مهاجر پذیری کانادا نیز ایرادات بسیاری دارد
   احتمالا شما دانش زبان کافی نداشته اید که امتیاز کافی ندارید با این حال توصیه م یکنم فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید تا یک بار دیگر شرایط بررسی شود

   http://www.canpars.ca/assessment.aspx?language=fa-ir

 • به این دیدگاه پاسخ دهید مینا
  دو شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵
  زندگی در کانادا

  زندگی در کانادا بر خلاف تصوراتی که مهاجران قبل از امدن به کانادا را دارند هست .انها با امدن به کانادا از مشکلاتی که دارند تا حدودی راحت میشوند اما با مشکلات جدید و نا اشنای دیگری روبرو میشوند .خانه و کار و اشنا شدن با محیط زمانبر و طاقت فرسا است و دوری از خانواده و فامیل و دوستان و محیط جدید برای انها بسیار مشکلات میاورد و اینکه اداره مهاجرت با پول و کمک هزینه ای که میدهد نمیتوان گذرا ان کرد.و از طرفی تا مدتی اجازه کار را هم ندارند تا جواز کاردریافت کنند و این مشکل تا حدود زیادی به فشارهای روحی و روانی مهاجران میافزاید .پولی را که اداره مهاجرت میدهد حتی برای اجاره یک خانه معمولی که یک اطاقه باشد کافی نیست دیگر مصارف که جای خود دارد .بیمه صحی هم موقت و خیلی از داروها را شامل نمیشود .همه و همه مشکلات دست بدست همدیگر میدهند تا مهاجران را در همان اوایل مهاجرت شکننده و ناامید و افسرده بسازنند .بسیار باید قوی و با اعتماد به نفس بود و همچنان پرتلاش تا از پس این مشکلات برایند .

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶

   اینکه فرموده اید در ابتدا اجازه کار ندارند مهاجرین درست نیست هر مهاجری که وارد می شود از روز اول اجازه کار دارد

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:

سرفصل مباحث کارگاههای آموزشی آشنایی با سیستم آموزشی و دانشگاههای کانادا از سوی دکتر خدایی اعلام شد

۳ خرداد ۱۳۸۸ - همانگونه که پیش از این اعلام شد کارگاه های آموزشی آشنایی با سیستم آموزشی کانادا با دو رویکرد آینده تحصیلی فرزندان مهاجر و نیز تحصیلات دانشگاهی در کانادا توسط دکتر رامین...
نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن  بخش چهارم موانع درونی و راه حل ها

نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن - بخش چهارم: موانع درونی و راه‌ حل‌ها

۳ خرداد ۱۳۸۸ - همیشه مشکلات به دلیل فقدان توانایی‌های تکنیکی یا شرایط نامساعد جامعه پدید نمی‌آیند. حتی در زمان‌هایی که اوضاع کار برای عامه مردم و از جمله مهاجرین خوب است، متخصصینی هستند که...

کارگاه های آموزشی آشنایی با سیستم آموزشی کانادا با دو رویکرد آینده تحصیلی فرزندان مهاجر و نیز تحصیلات دانشگاهی در کانادا توسط دکتر رامین خدایی در تهران برگزار می شود

۲۰ اردي بهشت ۱۳۸۸ - به یقین یکی از دغدغه های مهاجرین، آینده تحصیلی فرزندان است. پاسخ به این سوال که "سرنوشت تحصیلی فرزند من چگونه خواهد بود؟" گاهی آنقدر تعیین کننده است که می تواند فاکتور...
کارگاههای آموزشی آشنایی با بازار کار کانادا و تکنیکهای کاریابی از دوم تا چهارم اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد

کارگاههای آموزشی آشنایی با بازار کار کانادا و تکنیکهای کاریابی از دوم تا چهارم اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد

۱۲ اردي بهشت ۱۳۸۸ - کارگاههای آموزشی آشنایی با بازار کار کانادا و تکنیکهای کاریابی  از دوم تا چهارم اردیبهشت ماه ۸۸  با حضور آقای مجید بسطامی مدیر بخش پژوهش و آموزشهای کاربردی کنپارس  در تهران برگزار...
بخش پنجم  خلقیات و عادات کار خراب کن
نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن

بخش پنجم : خلقیات و عادات کار خراب کن !

۷ مهر ۱۳۹۵ -   به قلم مجید بسطامی،   در وقت توصیف سه دسته از موانعی که کاریابی موفق را برای مهاجران به تاخیر می‌اندازند یعنی موانع تکنیکی، بیرونی و درونی به برخی از خلقیات و عادات...

بسته‌های اطلاعاتی راهنمای کاریابی و آماده‌سازی برای بازار کار کانادا

۶ فروردين ۱۳۸۸ -   امکانی ویژه برای متقاضیان مهاجرت بویژه دانش آموختگان دانشگاهها بسته‌های اطلاعاتی راهنمای کاریابی و آماده‌سازی برای بازار کار کانادا   آیا در اندیشه اقدام برای اخذ ویزای مهاجرتی نیروهای متخصص و یا ویزای کار، گام‌های اول را...
بخش پنجم  خلقیات و عادات کار خراب کن
نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن

بخش پنجم : خلقیات و عادات کار خراب کن !

۷ مهر ۱۳۹۵ -   به قلم مجید بسطامی،   در وقت توصیف سه دسته از موانعی که کاریابی موفق را برای مهاجران به تاخیر می‌اندازند یعنی موانع تکنیکی، بیرونی و درونی به برخی از خلقیات و عادات...
آخرین مطالب سایت:
دفتر کنپارس در تورنتو با حضور علی مختاری
دوشنبه 24 جولای 2017

دفتر کنپارس در تورنتو با حضور علی مختاری

۲۹ تير ۱۳۹۶ - مدتی است که شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس دفتر خود را در تورنتو نیز راه اندازی کرده و آماده پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما عزیزان است . دوشنبه این هفته مورخ 24 جولای 2017 ،...
گفت و گو با اینگرید مازولا در خصوص چگونگی طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک
مهلت مشارکت غیر موکلین در این اقدام تا ۲۱ آگوست تمدید شد

گفت و گو با اینگرید مازولا در خصوص چگونگی طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک

۲۹ تير ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان کبک در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته، تغییراتی را در جدول امتیازات برنامه نیروی متخصص این استان اعلام کرد و متاسفانه این مقررات جدید را برای همه...
کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو
استان انتاریو اخطار داد

کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو

۲۷ تير ۱۳۹۶ - دولت استان انتاریو صبح امروز دوشنبه 17 ژوییه 2017 اعلام کرد که برخی از متقاضیان برنامه مهاجرتی Ontario Immigrant Nominee Program ایمیل هایی دریافت کرده اند که از سوی اداره مهاجرت...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰
انتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری در ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰

۲۲ تير ۱۳۹۶ - درانتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷ انجام شد، تعداد ۳۲۰۲ دعوت نامه با حداقل امتیاز ۴۴۰ صادر شد.  از آنجا که تغییرات جدید در سیستم اکسپرس...
کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران
مذاکرات ایران و کانادا در اتاوا ادامه می یابد

کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران

۲۰ تير ۱۳۹۶ - دور بعدی مذاکرات ایران و کانادا برای بهبود روابط دو کشور در اتاوا پایتخت کانادا برگزار می شود. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۱۹ تیر...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود
23 تیر ماه ساعت ۲۱:۰۰ به وقت تهران

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود

۱۹ تير ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که به درخواست مخاطبین کنپارس، برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری،عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC...
برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

Nova Scotia Demand: Express Entry تکمیل ظرفیت شد ۱۵ تير ۱۳۹۶ - استان نوااسکوشیا برنامه انتخابی خود با عنوان Nova Scotia Demand: Express Entry را در تاریخ 5 ژوییه 2017 بازگشایی کرد. متقاضیان واجد شرایطی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند، می...
مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند
خبر خوب برای مهندسان کامپیوتر، برق و شبکه

مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند

۱۳ تير ۱۳۹۶ - متقاضیانی که دارای سابقه کار ئر حوزه فناوری اطلاعات هستند، در برنامه انتخابی استان انتاریو در اولویت قرار می گیرند.  متقاضیانی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند و دارای سابقه...
کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد
ظرفیت های شغلی کانادا تا سال ۲۰۱۹

کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد؟

۱۳ تير ۱۳۹۶ - کانادا تا سال ۲۰۱۹ برای پر کردن کردن موقعیت‌های شغلیِ مورد نیازش در حوزه‌ی فناوری اطلاعات (IT) به ۱۸۲.۰۰۰ نیروی کار نیاز دارد. با توجه با عدم تطابق مهارت‌ها، عدم توازنِ عرضه...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷
خلاصه اخبار مهاجرتی کانادا در ماه ژوئن

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷ ؟

۹ تير ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه ژوئن ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.   دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹ ۲۸ ژوئن  درانتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری که صبح...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد
روز ملی کانادا امسال با جشن ۱۵۰ سالگی کانادا همراه است

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۸ تير ۱۳۹۶ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹
انتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۷

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹

۷ تير ۱۳۹۶ - درانتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه ۲۸ ژوئن ۲۰۱۷ انجام شد، تعداد ۳۴۰۹ دعوت نامه با حداقل امتیاز ۴۴۹ صادر شد.  در ماه های گذشته دور انتخاب های اکسپرس...
استان منیتوبا ۶۰۵ دعوت نامه صادر کرد

استان منیتوبا ۶۰۵ دعوت نامه صادر کرد

۱ تير ۱۳۹۶ - ۶۰۵ نیروی متخصص متقاضی استان منیتوبا برای ارسال درخواست مهاجرت از طریق برنامه انتخابی استانی Manitoba Provincial Nominee Program دعوت نامه گرفتند. در تاریخ ۳۰ می ۲۰۱۷، تعداد ۴۰۱ متقاضی که قبلاً...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.