آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • توضیحاتی بیشتر درباره ادامه تحصیل در مقطع دکترا

  توضیحاتی بیشتر درباره ادامه تحصیل در مقطع دکترا


یکی از مخاطبان سایت لطف کرده‌ و در باره محتوای پستی که به «ادامه تحصیل در مقطع دکترا» پرداخته پرسش‌ها یا نقدهایی را مطرح ساخته‌اند. به دلیل اینکه ممکن است سایر مخاطبان سایت هم چنین ابهامات یا ایراداتی در ذهن داشته باشند در اینجا به بررسی این موارد می‌پردازیم تا ابعاد بحث هم روشن‌تر شود. 
 

پرسش‌های مطرح شده مخاطب عزیز سایت (متن پرسش‌ها با رعایت امانت‌داری اندکی ویرایش شده است)

۱- می‌خواستم بدانم اگر ادامه تحصیل در مقطع دکترا خوب نیست، چرا آقای مختاری دکترا گرفته‌اند‌؟ مگر با همان مدرک فوق‌لیسانس نمی‌توانسته‌اند به کارش‌اشان ادامه دهند؟

۲- مگر به کسانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند در حین تحصیل، دستمزد بابت کمک استاد و پژوهشگر بودن نمی‌دهند، پس چرا می‌گویید آنها از کسب درآمد محروم هستند؟

۳- نیمه عمر یعنی یک دوم عمر، پس وارد نیمه سوم عمر شدن یعنی چه؟ (فکر کنم باید بگویید وارد دهه چهارم عمر شدن)

۴- من شنیده‌ام که تحصیل در مقطع دکترا باعث می‌شود که با خیلی از افراد سرشناس آشنا شویم (افرادی که به ما کار پژوهشی خواهند داد) و این یعنی ایجاد فرصت‌های شغلی، نظر شما چیست؟ 
 

پاسخ‌ها

پاسخ به پرسش اول: اینکه چرا دکتر مختاری تصمیم به ادامه تحصیل تا این مقطع گرفته‌اند، پرسشی است که باید خودشان به آن پاسخ دهند.

 • ممکن است ایشان می‌پنداشته‌اند تحصیل تا این سطح و دریافت چنین عنوانی برای کار و کسب آینده ایشان مفید است؛
 • ممکن است شرایط ویزای ایشان در آن زمان به گونه‌ای بوده که به نوعی مجبور به ادامه تحصیل بوده‌اند؛
 • ممکن است که در ابتدا در اندیشه شغل دیگری بوده‌اند که داشتن این مدرک برای آن ضروری بوده اما بعد تغییر عقیده داده‌ و کسب دیگری را برگزیده‌اند؛
 • حتی خیلی ساده‌تر از اینها، ممکن است که ایشان اشتباه کرده باشند. مگر ایشان و رفتارشان حجتی برای بقیه است؟

 نکته مهم این است که چه ایشان کار درستی کرده باشند و چه کار نادرست، رفتار ایشان نمی‌تواند تمام و کمال الگوی دیگران باشد. کما اینکه آن مقاله هم (همانطور که تلویحاً اعتراف کرده) نمی‌تواند برای همه نسخه بپیچد. باید باور کنیم که فرآیند مهاجرت و همه تبعات آن (از جمله ادامه تحصیل بعد از مهاجرت) برای هر کس یک فرآیند منحصربفرد است. شما می‌توانید برای شناسایی مسیر و انتخاب بهترین گزینه با صدها نفر مشورت کنید و ده‌ها صفحه مطلب بخوانید اما در نهایت این شما هستید که پس از ارزیابی همه این مشاوره‌ها و از همه مهم‌تر پس از ارزیابی وضعیت خود، تصمیم نهایی را خواهید گرفت. این نکته بسیار مهمی است. لطفاً آن را کوچک یا بدیهی نپندارید.


بسیاری از کسانی‌که در غربت مهاجرت ضرر می‌کنند از گروهی هستند که مسیر حرکت خود را بر اساس شنیده‌های غیرموثق یا غیرقابل انطباق با وضعیت خود یا پیروی کورکورانه از عادت‌ها و آرزوهای کهنه بدون ارزیابی مجدد آنها ترسیم می‌کنند. حرف اصلی تمامی آن یادداشت‌ها درباره ادامه تحصیل در کانادا این بوده که «در کانادا به صرف اینکه می‌خواهید درس بخوانید، درس نخوانید! بلکه اول ببینید درس خواندن شما قرار است چه کارکردی برای اشتغال‌زایی شما داشته باشد.» اگر دریافت دکترا در این مسیر باشد (که در آن یادداشت هم وجود چنین امری برای برخی افراد یا برخی شرایط منطقی و مقبول فرض شده) مفید است اما برای اکثریت بسیار زیادی از افراد چنین نیست (که از تکرار دلایل آن اجتناب می‌شود.)


پاسخ سوال دوم: آری، چنین پرداخت‌هایی صورت می‌گیرد اما اینها معمولا در حدی است که وی بتواند هزینه‌های تحصیل و گذران یک زندگی مقتصدانه را تامین کند. هیچ دانشجوی دوران دکترایی انتظار ندارد که از درآمد دوران تحصیل خود بتواند شرایط مالی و اقتصادی ویژه‌ای برای خود فراهم کند. در حالیکه هم‌زمان دوست دیگری در حال ارتقا سطح زندگی خود است. 

اجازه دهید با مثالی موضوع را روشن کنیم. به فرض دو دوست در مقطع فوق لیسانس رشته عمران تحصیل می‌کنند. فرد اول تمام واحدها را course-based می‌گیرد اما دومی paper-based و بعد هم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا تقاضا می‌دهد. فرد اول به احتمال زیاد با حدود دو سال تحصیل (کم یا زیاد) مدرک فوق‌لیسانسش را می‌گیرد، برای بازار کار تقاضا می‌دهد و اگر اوضاع اقتصادی عادی باشد (و او هم آدم خیلی بی‌عرضه یا پرتوقعی نباشد) در کمتر از ۳ ماه کار پیدا می‌کند. اگر زرنگ باشد کمتر از دو سال بعد از ورود به بازار کار عنوان P.Eng را می‌گیرد و اگر در این سال‌ها تلاش کند و به روش‌های مختلف توانایی‌اش را به مدیران ارشد شرکت نشان دهد مرتبا ارتقا شغلی خواهد داشت.  
چنین فردی با درآمدی که دارد می‌تواند در سال دوم اشتغال به فکر خرید خانه و ارتقا سطح زندگی باشد و بعد از ۵ سال کار در شرکت‌های کانادایی باید برای جهش‌های شغلی قابل‌توجه‌تر یا حتی مهاجرت به استان‌های با سطح پرداخت بالاتر یا آمریکا برنامه‌ریزی کند. درآمد سالانه او بسته به موقعیت وی، تلاش و کوشش‌اش، توانایی‌های مهارتی، مدیریتی و ارتباطی و وضعیت خود شرکت می‌تواند از سالی ۱۰۰ هزار دلار (یا معادل آن) به همراه مزایا و مشوق‌های مختلف فزونی بگیرد.  
دوست او در این سال‌ها کماکان در حال تحصیل و تدریس است. دوران فوق‌لیسانس را به دلیل نیاز به ارائه پایان‌نامه به احتمال زیاد طولانی‌تر به پایان خواهد برد و بعد از ۵ تا ۷ سال تازه می‌رود به سراغ دوره فوق‌دکترا که معمولاً کمتر از دو سال نیست و بعد از آن هم باید در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا دنبال کرسی خالی بگردد. البته وی هم پس از استخدام، حقوق خوبی دریافت خواهد کرد (که البته معلوم نیست از درآمد دوستش بیشتر باشد) و ساماندهی مالی به زندگی خود را با یک فاصله زمانی تقریباً یک دهه‌ای با دوستش آغاز خواهد کرد و به همان نسبت در تامین رفاه برای خانواده و پس‌انداز برای بازنشستگی تاخیر خواهد داشت. البته همه اینها به شرطی است که او این مسیر را واقعاً تا به انتها با موفقیت به پایان برساند. مواردی هم هست که ممکن است با مدیریت پروژه‌های پژوهشی اتفاقات مالی و وجاهتی مهمی برایش بیافتد (در پاسخ پرسش ۴ به آن می‌پردازم) اما این موارد، هم با تاخیر زمانی است و هم آن قدر عمومیت ندارد که بتوان برای همه افرادی که می‌خواهند این مسیر را بروند، آن را عملی دانست.  
البته به دو نکته باید توجه داشته باشیم. اول اینکه بیان این حرف‌ها به معنای نفی ارزش‌های فراوان تحصیل در این مقطع و انجام کار آکادمیک نیست. باید بپذیریم چنین موقعیت شغلی، هم حقوق و مزایای قابل توجه و هم جایگاه و اعتبار اجتماعی بالایی دارد. حتی اگر اینها را نداشت، گاه ارضای روحی برای کسی که عمیقاً و واقعاً به این فعالیت‌ها علاقه‌مند است با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست. با این توجه که لزوماً همسر و فرزندان وی معلوم نیست چنین نگاهی به جهان و زندگی داشته باشند. نکته دوم اینکه پیمودن این مسیر نیازمند اراده قوی و علاقه واقعی است چون تداوم این مسیر تا پایان، کار هر کسی نیست و به قول معروف باید در جوهره خود فرد باشد.


پاسخ به پرسش سوم: نکته دوست عزیز درست است با این تفاوت که منظور، مرحله یا دوره سوم از زندگی بوده است: مرحله اول قبل از مهاجرت، مرحله دوم سالیان اول مهاجرت تا زمان آمادگی برای ورود واقعی و موثر به بازار کار و مرحله سوم ورود به حوزه اصلی شغلی. منظور عبارت این بوده که در صورت ادامه تحصیل در مقطع دکترا، شما در سنین بالاتر و با گزینه‌های محدودتری این دوره سوم را آغاز خواهید کرد.


پاسخ به پرسش چهارم: انجام کار پژوهشی فرصت اضافه‌ای برای یک فرد دارای دکترا در یک حوزه تخصصی محسوب نمی‌شود بلکه بخشی از فرصت‌های تعریف شده معمول در این حوزه است. اجازه دهید نکته‌ای را روشن سازیم. 

ما چند دسته مدرک دکترا داریم. یک دسته مدارکی است که داشتن آنها ضروری شغلی است مثل مدرک دکترای پزشکی یا دندانپزشکی. شکی نیست که دریافت چنین مدرکی برای این افراد جای اما و اگر ندارد و آنها هم بعد از دریافت این مدرک مزد زحمات و تلاش‌های دوران تحصیل خود را خواهند برد.  
دسته دیگر مواردی است که به انجام کار آکادمیک منجر می‌شود. یعنی فرد ادامه تحصیل می‌دهد تا در دانشگاه یا کالج تدریس کند و یا به امور پژوهشی بپردازد. در این حالت انجام امور پژوهشی بخشی از برنامه کاری فرد است. البته در این زمینه هم افراد و رشته‌ها با هم یکسان نیستند. الان ایرانیانی داریم که در کانادا مدیریت پروژه‌های پژوهشی ملی و حتی بین‌المللی در دست آنها است و بودجه بعضی از این پروژه‌ها چندین میلیون دلار است. مسلم است که استاندارد زندگی چنین افرادی متناسب با همین وضعیت است. متاسفانه چنین فرصت‌هایی چندان زیاد نیست (به نسبت امکانی که برای افراد اهل فن در بازار غیرآکادمیک و معمول وجود دارد) و نباید آنها را تعمیم داد. افرادی که چنین فرصت‌هایی به دست می‌آورند معمولا دارای برجستگی‌های خاصی در حوزه تحقیق و پژوهش هستند (که همه چنین روحیه‌ای ندارند) و معمولاً هم در سال‌های کهنسالگی این امکان را به دست می‌آورند (هر چند که شما می‌توانید نمونه افراد موفق جوان را هم مشاهده کنید.) البته پارامترهای مهم دیگری چون رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل، توانایی‌های خود فرد در برقراری ارتباط و شانس هم نقش‌آفرینی می‌کنند. به هر حال، نکته اینجاست که باید واقع‌بین باشیم و ببینیم میانه ما با کار پژوهشی و آکادمیک چیست؟ کسی که در همین ایام تحصیل برای انجام دادن آسان‌ترین امور درسی و تکالیف عادی پژوهشی جانش درمی‌آید آیا می‌تواند به امید آشنایی با سرشناسان و دراختیار گرفتن فعالیت‌های جدی، با عمر و آینده خود قمار کند؟ 
دسته سوم از مدارک دکترا مربوط به کسانی می‌شود که از سر اینکه دکترا بگیرند، دکترا می‌گیرند! کسانی‌که وقتی تحصیل خود را آغاز کرده‌اند هیچ تصور روشن یا واقعی از آینده شغلی خود و جایگاه این تحصیلات در آن متصور نبوده‌اند. بدتر از آن، کم نیستند کسانی‌که از ادامه تحصیلات به عنوان یک گریزگاه قانونی (مثلا برای تمدید ویزای دانشجویی یا پشت سر گذاشتن دوره زمانی تا صدور ویزای مهاجرت) یا ذهنی (برای اینکه در زمان دیرتری به روبرو شدن با واقعیت‌های بازار کار تن دهند) بهره می‌گیرند. در مجموع، تعداد افراد دسته سوم اصلا کم نیست و خیلی از آنها پس از اتمام تحصیل هیچ ویژگی یا برجستگی خاصی بر همکلاسی‌های دوره لیسانس یا فوق‌لیسانس خود به غیر از یک پایان‌نامه در کارنامه کاری-تحصیلی خود و چند سال تلف شده ندارند. تعداد این افراد آن‌قدر هست که ما به مخاطبان عزیزی چون این دوست پرسش‌گر یادآوری کنیم درباره ادامه تحصیل در این مقطع دقتی چند برابر داشته باشند.

 امید که این توضیحات گویا و مفید بوده باشند


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


يك شنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۸۹ در ۰۹:۲۵:۲۵ ب.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۸۵۲۴ - برچسب ها:
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
آخرین مطالب سایت:
بیست و یکمین خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیست و یکمین خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲ امرداد ۱۳۹۶ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیست و یکمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر...
مشاوره حضوری با علی مختاری در تورنتو
پنجشنبه 27 ژوییه 2017

مشاوره حضوری با علی مختاری در تورنتو

۳۱ تير ۱۳۹۶ - مدتی است که شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس دفتر خود را در تورنتو نیز راه اندازی کرده و آماده پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما عزیزان است. پنجشنبه این هفته مورخ 27 ژوییه 2017، علی مختاری...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی امروز جمعه اجرا می شود
30 تیر ماه ساعت ۲۱:۰۰ به وقت تهران

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی امروز جمعه اجرا می شود

۳۰ تير ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که به درخواست مخاطبین کنپارس، برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری،عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC...
استان ساسکاچوان ۹۸ دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی صادر کرد

استان ساسکاچوان ۹۸ دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی صادر کرد

۲۹ تير ۱۳۹۶ - برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان در روز ۱۹ جولای ۲۰۱۷ تعداد ۹۸ دعوت نامه برای متقاضیان این برنامه صادر کرد. این برنامه مهاجرتی استان ساسکاچوان که زیر شاخه برنامه مهاجرتی Saskatchewan Immigrant Nominee Program...
گفت و گو با اینگرید مازولا وکیل پرونده شکایت علیه وزیر مهاجرت کبک
مهلت مشارکت غیر موکلین در این اقدام تا ۲۱ آگوست تمدید شد

گفت و گو با اینگرید مازولا وکیل پرونده شکایت علیه وزیر مهاجرت کبک

۲۹ تير ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان کبک در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته، تغییراتی را در جدول امتیازات برنامه نیروی متخصص این استان اعلام کرد و متاسفانه این مقررات جدید را برای همه...
کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو
استان انتاریو اخطار داد

کلاهبرداری در سیستم مهاجرتی استان انتاریو

۲۷ تير ۱۳۹۶ - دولت استان انتاریو صبح امروز دوشنبه 17 ژوییه 2017 اعلام کرد که برخی از متقاضیان برنامه مهاجرتی Ontario Immigrant Nominee Program ایمیل هایی دریافت کرده اند که از سوی اداره مهاجرت...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰
انتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری در ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۰

۲۲ تير ۱۳۹۶ - درانتخاب شماره ۶۷ اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه ۱۲ ژوییه ۲۰۱۷ انجام شد، تعداد ۳۲۰۲ دعوت نامه با حداقل امتیاز ۴۴۰ صادر شد.  از آنجا که تغییرات جدید در سیستم اکسپرس...
کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران
مذاکرات ایران و کانادا در اتاوا ادامه می یابد

کانادا میزبان دور بعدی مذاکرات با ایران

۲۰ تير ۱۳۹۶ - دور بعدی مذاکرات ایران و کانادا برای بهبود روابط دو کشور در اتاوا پایتخت کانادا برگزار می شود. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۱۹ تیر...
برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

برنامه استانی نوا اسکوشیا در 5 ژوییه ظرف چند ساعت بسته شد

Nova Scotia Demand: Express Entry تکمیل ظرفیت شد ۱۵ تير ۱۳۹۶ - استان نوااسکوشیا برنامه انتخابی خود با عنوان Nova Scotia Demand: Express Entry را در تاریخ 5 ژوییه 2017 بازگشایی کرد. متقاضیان واجد شرایطی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند، می...
مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند
خبر خوب برای مهندسان کامپیوتر، برق و شبکه

مشاغل فناوری اطلاعات در اولویت برنامه استان انتاریو قرار گرفتند

۱۳ تير ۱۳۹۶ - متقاضیانی که دارای سابقه کار ئر حوزه فناوری اطلاعات هستند، در برنامه انتخابی استان انتاریو در اولویت قرار می گیرند.  متقاضیانی که در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری پروفایل دارند و دارای سابقه...
کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد
ظرفیت های شغلی کانادا تا سال ۲۰۱۹

کانادا به چه تعداد نیروی کار نیاز دارد؟

۱۳ تير ۱۳۹۶ - کانادا تا سال ۲۰۱۹ برای پر کردن کردن موقعیت‌های شغلیِ مورد نیازش در حوزه‌ی فناوری اطلاعات (IT) به ۱۸۲.۰۰۰ نیروی کار نیاز دارد. با توجه با عدم تطابق مهارت‌ها، عدم توازنِ عرضه...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷
خلاصه اخبار مهاجرتی کانادا در ماه ژوئن

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۱۷ ؟

۹ تير ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه ژوئن ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.   دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۴۹ ۲۸ ژوئن  درانتخاب شماره ۶۶ اکسپرس انتری که صبح...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد
روز ملی کانادا امسال با جشن ۱۵۰ سالگی کانادا همراه است

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۸ تير ۱۳۹۶ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.