آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

  تفاوتهای زندگی در مونترال و تورنتو

اولین دغدغه هر مهاجر کانادا که در حال دریافت ویزا و انجام مقدمات سفر هست، فارغ از اینکه شخص از طریق برنامه های فدرال وارد کانادا شود یا یکی از برنامه های استانی، انتخاب محل کار و زندگی است.

اولین دغدغه هر مهاجر کانادا که در حال دریافت ویزا و انجام مقدمات سفر هست، فارغ از اینکه شخص از طریق برنامه های فدرال وارد کانادا شود یا یکی از برنامه های استانی، انتخاب محل کار و زندگی است.

ونکوور، مونترال و تورنتو بعنوان مقاصد اصلی ایرانیان در سالهای اخیر هر یک جذابیتها، فرصتها و تهدیدها و همچنین چالشهای خاص خود را داشته و دارند.

چه بسیارند کسانی که از طریق برنامه فدرال وارد کانادا میشوند و سودای زندگی در کبک دارند یا مهاجرانی که از طریق برنامه استان کبک وارد میشوند و مترصد اولین بهانه یا فرصت برای ترک کبک و زندگی در تورنتو یا ونکوور هستند. همچنین افراد زیادی که بواسطه داشتن دوست و فامیل یا علاقه شخصی راهی ونکوور میشوند اما بازار کار تورنتو آنها را جذب خود میکند. از طرفی خانواده های بسیاری هستند که وارد تورنتو میشوند اما جذابیتها و زیبائیهای زندگی در ونکوور آنها را به غربی ترین سواحل کانادا سوق میدهد.

بسیاری آب و هوای ونکوور را مناسب خود میدانند و بسیاری روزهای بارانی مداوم آن را غم انگیز توصیف میکنند.

بسیاری از خانواده ها از هزینه های بالای زندگی در ونکوور شکوه میکنند در حالیکه بسیاری دیگر زندگی در ونکوور را یک فرصت طلایی برای خود میدانند.

تفاوتهای آشکار و پنهان زیادی در سبک زندگی، میزان درآمد، میزان دخل و خرج و سطح رفاه  بین سه شهر بزرگ کانادا وجود دارد. اما یک انتخاب غلط برای محل سکونت باعث میشود همین فاکتورها بطور غیر مستقیم روی سلامت روانی خانواده، کیفیت آموزش فرزندان و روند صحیح زندگی در سایر ابعاد آن تأثیرگذار باشد.

در ادامه به تفصیل مزیتها و معایب زندگی در دو شهر بزرگ کانادا یعنی مونترال و تورنتو را که مقصد اصلی بیشتر ایرانیان مهاجر هستند مورد بررسی قرار میدهیم. دلیل نگاشتن این نوشتار این است که همواره خانواده های زیادی بین زندگی در مونترال یا تورنتو مردد هستند و این مشمول هر دو گروه مستقر در تورنتو و مونترال میگردد.

نکته مهم این  است که تعریف مزایا و معایب بسته با بافت فرهنگی و مالی و اجتماعی خانواده ها و همچنین سن اعصای خانواده متفاوت است، همچنین اینکه خانواده چه طرحها و برنامه های کوتاه مدت و میان مدتی برای سالهای آینده دارد میتواند باعث اختلاف دیدگاه در خانواده های مختلف گردد و هر یک مزایا و معایب را با توجه به شرایط خود مورد ارزیابی قرار دهند.

تورنتو :

بزرگترین شهر کانادا، قطب تجاری بسیار مهم با بیشترین تعداد ایرانیان مهاجر است. همچنین بافت ایرانی در این شهر منسجم تر و متمرکز تر از مونترال و ونکوور است.

نمود این تمرکز جمعیت ایرانی را میتوان در پلازای ایرانیان، محله ایرانی نشین نورث یورک، فروشگاهها و خدمات و سرویسهای ایرانی مستقر در خیابان یانگ بین تقاطعهای Sheppard تا Steeles و حتی بعد از آن بخوبی مشاهده کرد.

اصطلاحاتی مثل تهرانتو، میدان محسنی،،، همه گویای تمرکز و انسجام جمعیت ایرانیان مهاجر در تورنتو است. بهمین دلیل زندگی در تورنتو دسترسی وسیعتر و آسان تری به خدمات، کالاها و سرویسهای ایرانی میدهد.

خانواده های ایرانی که پا به سن گذاشته اند و به لحاظ اقتصادی وضعیت پایدارتری دارند علاقمندی زیادی به تورنتو دارند و بر خلاف مونترال که پذیرای زوجهای جوان تر و دانشجویان در سنین بین 22 تا 35 سال است تورنتو شاید مقصد جذاب تری برای خانواده های با والدین بالای پنجاه سال داشته باشد.

ناگفته نماند که بسیاری از این خانواده ها که فرزندان دانش آموز یا دانشجو دارند مونترال را مناسبتر میدانند و دلایل آن را در ادامه خواهیم گفت. شاید یکی از دلایل ورود به تورنتو برای خانواده های مسن تر (که قطعا قابلیت انطباق کمتری دارند) این باشد که آنها که فراگیری زبان انگلیسی یا فرانسه برایشان به مراتب مشکل تر است در کامیونیتی ایرانی شهری مثل تورنتو نیاز کمتری به فراگیری زبان در روزهای اول مهاجرت احساس میکنند و با مراودت با ایرانیان و طیف گسترده خدمات ایرانی خود را در تهران دوم میابند و شاید کمتر درگیر دلتنگی و غربت ناشی از عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران شوند(که البته خطری که در این پدیده هست همان عقب ماندن از تطبیق با جامعه جدید و یادگیری زبان و فرهنگ جدید است که در دراز مدت موجب عقب ماندن از زندگی در بعد اجتماعی خواهد شد) حال آنکه خانواده های جوان تر که انگیزیه و قابلیت انطباق بیشتری دارند با ورود به ونکوور یا مونترال دغدغه ای بابت یادگیری و تقویت زبانهای انگلیسی و فرانسه ندارند.

تورنتو شهر بزرگی است، درواقع کمتر مهاجر تازه واردی هست که درک درستی از بزرگی تورنتو داشته باشد. مسافتها طولانی و زندگی در آن به لحاظ درگیری با ترافیک و شلوغی و سر و صدا بسیار شبیه به تهران اما در مقیاس غربی است !

در تورنتو اگر مشغول درس یا کار باشید بندرت فرصتی پیدا میکنید تا در روزهای هفته با خانواده باشید و تمام با هم بودنها محدود به روزهای تعطیل آخر هفته است. شهری که کار و درآمد (و البته همچنین هزینه مسکن و رفت و آمد) بالا است و از طرفی از صبح تا شب همه در حال دویدن و کار کردن هستند و هیچ وقتی برای تلف کردن نخواهید داشت ! موقعیتهای شغلی فراوان، محله های ایرانی ویلایی نشین زیبا و آرام، و البته چند دانشگاه خوب برای درس خواندن.

مونترال:

مونترال دومین شهر بزرگ کانادا، یک شهر فرهنگی و تاریخی و زیباست.

شکوفایی اقتصادی دهه های 70 و 80 شاید در حال حاضر نمود چندانی نداشته باشد اما این شهر یک بهشت واقعی برای خانواده ها، دانشجویان و تازه واردان است.

زبان اول فرانسه است اما با دانستن انگلیسی تمام نیازهای شما برآورده میشود چراکه مونترالی ها (بخصوص نسل زیر 50  سال) به انگلیسی تسلط کامل دارند.

مونترال به لحاظ پیشینه آن مرکز فرهنگی و هنری شمال شرق آمریکا است. نمود آن را میتوان در معماری، سینما، موسیقی و نقاشی و مجسمه سازی بوضوح دید. هرساله فستیوالهای مختلفی را پذیرا است و افراد زیادی از گوشه و کنار دنیا برای شرکت در برنامه های مختلف به مونترال میایند.

مونترال یک شهر توریستی است و در فصل گرما هزاران نفر از اروپا، آمریکا و سایر نقاط دنیا برای دیدن مونترال به این شهر زیبا میآیند و بهمراه خود حجم قابل توجهی نقدینگی را به اقتصاد شهر تزریق میکنند.

دانشگاههای Concordia  و McGill و Montreal و UQAM هرساله مقصد بسیاری از دانشجویان جدید است که از شهرهای مختلف کانادا و آمریکا و یا سایر نقاط دنیا وارد مونترال میشوند. بافت جمعیتی مونترال بشدت جوان است و این را در خیابان، اتوبوس و مترو میتوان براحتی تشخیص داد.

در استان کبک بطور کلی بخش عمده ای از مالیات صرف آموزش و کمک هزینه های آموزشی میشود که دانشجویان زیادی از آن بهره مند میشوند. هزینه های پایین زندگی در مونترال آن را به یک مقصد ایده آل برای تازه واردان تبدیل کرده و فضاهای شهری فراوانی که برای بچه ها، دانشجویان و خانواده ها طراحی شده این اقشار را ترغیب میکند که مونترال را برای زندگی انتخاب کنند.

بازار کار در مونترال در مقایسه با تورنتو طبیعتا کوچک تر است و فرصتهای شغلی البته زیادند اما منوط به دانش خوب فرانسه است و نمیتوانید انتظار داشته باشید که بدون آشنایی کافی با فرانسه برای طولانی مدت در مونترال بمانید و کار و زندگی کنید.

اقلیم مونترال و تورنتو بسیار شبیه به هم میباشد با این تفاوت که معمولا تابستانها یک یا دو درجه گرمتر از تورنتو است و زمستانها دو، سه درجه سردتر از تورنتو میباشد.

زندگی در مونترال به شما این امکان را میدهد که علاوه بر کار و تحصیل بتوانید فرصتی را برای تفریح یا بودن با خانواده داشته باشید. ورزش کردن در مونترال یک فرهنگ غالب است و بهمین دلیل همیشه در تابستان و زمستان افراد زیادی را میبینید که در حال دویدن، دوچرخه سواری، اسکیت کردن یا پیاده روی هستند. در محله های مرکزی تعداد زیادی ایستگاههای دوچرخه برای دسترسی شهروندان وجود دارد و همچنین مسیر مخصوص دوچرخه سواری امکان استفاده سریع و آسان را مهیا میکند.

دسترسی به مغازه ها و سرویسهای ایرانی براحتی امکان پذیر است اما این خدمات و فروشگاهها مثل تورنتو متمرکز در نقاط خاصی نیستند هرچند محله اِن.دی.جی بواسطه تمرکز ایرانیان شهرت خاصی دارد. هزینه مسکن در مونترال چیزی حدود 0.7 تا 0.8 تورنتو میباشد و البته میزان درآمد در مقایسه با شهری مثل تورنتو کمتر است.

طبیعتا بافت ایرانیان مهاجر در مونترال نیز جوان است و عموما دانشجویان و زوجهای جوان بدون بچه و یا خانواده های جوان با بچه های زیر 8 سال را شامل میشود. زندگی ایرانیان در مونترال بر خلاف تورنتو که جمعیت بسیاری از ایرانیان در محله های ویلایی نشین خانه شخصی دارند عموما در کاندوها و رنتالهای محله های داون تاون، کوت ده نژ، شربروک غربی و چند محله دیگر میباشد. مونترال یک شهر ایده آل برای تازه واردان جوان، دانشجویان و خانواده های بچه دار میباشد. شهری زیبا، آرام، شاد، و سرشار از پویایی و تکاپو حتی نیمه های شب !

در یک نگاه :

نگاه فلسفی که Government در هر یک از استانهای کانادا دارد میتواند در شکل گیری بافت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی شهرهای مختلف بطور مستقیم یا غیر مستقیم اثرگذار باشد.

در استان کبک شما شاید با آسفالتهای پر از دست انداز، پلهای بتونی بظاهر فرسوده و ساختمانهای قدیمی و متروکه روبرو شوید، اما نگاه غالبی که در کبک هست متمرکز روی آدمها است.

در این نگاه اومانیستی سعی بر آن است که بجای سرمایه گذاریهای میلیارد دلاری برای راه و ساختمان، تمر کز بر روی سطح رفاه انسانها، امنیت روانی عمومی جامعه، شادی و آسایش خانواده ها و افراد کم درآمد و دانشجویان باشد. در آلبرتا آسفالت خیابانها وضعیت خوبی دارد، شهرها رونق بیشتری نشان میدهند، همه چیز مدرن تر بنظر میاید اما طبیعتا اگر بدنبال  جایی هستید که Daycare های ارزان قیمت برای نگهداری از بچه ها ارائه کند، فضاهای شهری بی تکلف برای خانواده ها داشته باشد، کمکهای مالی کم نظیر به خانواده ها و افراد کم درآمد و تازه واردان و دانشجویان ارائه کند آدرس را اشتباهی آمدید !

این خود شما هستید که برنامه زندگی تان را پایه گذاری میکنید، بودن در شهری مثل تورنتو قطعا شما را با فرصتهای شغلی بیشتر روبرو خواهد کرد، این به شما کمک میکند تا آینده مطمئن تری داشته باشید، اما این اولویت همه خانواده ها نیست، بسیاری خانواده ها آرامش را اولویت خود میدانند و ترجیح میدهند در شهر های کوچکتری مستقر شوند. همچنین این آرامش ممکن است مطلوب برخی دیگر نباشد و آنها ترجیح بدهند با تلاش بیشتر و صرف ساعتهای بیشتر در روز با سرعت بیشتری به ساختن آینده خود کمک کنند.

این برعهده خود مهاجران است که با تعریف اولویتهای خود تصمیم بگیرند که در کدام شهر استقرار پیدا کنند، شاید تصمیم شما این باشد که مدتی را در مونترال باشید و بعد به تورنتو نقل مکان کنید. بسیاری خانواده های مهاجر چندین بعد از استقرار اولیه نقل مکان میکنند و مرحله به مرحله برنامه های خود را پیش میبرند تا موفقیت خود در فرآیند مهاجرت را تضمین کرده باشند یا آن را بهبود ببخشند.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
ابوذر مریخ پور - بازدید : ۲۲۰۱۱ - برچسب ها:
city to chooseتازه مهاجرینمهاجرتزندگیکانادابرنامه ریزیزندگی و کار در کبکتورنتو
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند
کمیته تخصصی زبان رسمی مجلس سنا کانادا اعلام کرد

جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند

۳ خرداد ۱۳۹۶ - اعضای کمیته تخصصی زبان رسمی کانادا در مجلس سنا، جوانان کانادایی را در ارتقا قانون زبان رسمی کشور مشارکت می دهند. در پاییز سال گذشته، دولت فدرال اعلام کرد که درصدد بازنگری...
بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

۳ خرداد ۱۳۹۶ - برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صبح روز چهارشنبه ۲۴ می ۲۰۱۷ بازگشایی شد. مراحل اقدام در این برنامه مهاجرتی استانی به شرح زیر است: ۱. ثبت درخواست علاقمندی (Expression of Interes) یا EOI در...
خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

۲۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه می 2017 را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.    دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۱۵۱۷ می دور جدید انتخاب های "ورود سریع"...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415
انتخاب شماره 62 اکسپرس انتری در 17 می 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415

۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 62 «سیستم اکسپرس انتری» 3687 دعوت نامه با حداقل امتیاز 415 صادر شد. دور جدید انتخاب های "ورود سریع" یا همان "اکسپرس انتری" صبح روز چهارشنبه 17 می ۲۰۱۷...
پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک بخش نخست
باز هم در مورد شکایت در دادگاه عالی کبک

پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک(بخش نخست)

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در مورد طرح شکایت از وزیر مهاجرت در دادگاه عالی کبک خوشبختانه استقبال خوبی از این حرکت شده است که بسیار جای امیدواری است. در این میان اما اینجا و آنجا...
کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند
جذب استعدادهای درخشان در برنامه های مهاجرتی جدید کانادا

کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند

۲۲ اردي بهشت ۱۳۹۶ - احمد حسین، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرد که دولت کانادا در رقابت با سایر کشورها برای جذب استعدادهای درخشان و حفظ مهاجران تازه وارد گام های موثری برمی...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
۱۵ خرداد آخرین فرصت شرکت در فراخوان

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶ - مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک به دلیل عطف بماسبق کردن مقررات جدید، تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که اداره مهاجرت کبک در روزهای پایانی...
سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات
شانس برنده شدن ما در شکایت علیه وزیر بسیار بالاست

سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی...
برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

بازگشایی این برنامه مهاجرتی تا هفته آینده ۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا با عنوان  Nova Scotia Demand: Express Entry امروز ۸ می۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی باز و پس از زمان اندکی دوباره بسته شد. پس از تماس تلفنی دفتر کنپارس با اداره...
اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی
برنامه مهاجرتی اولویت سرمایه انسانی استان انتاریو

اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان انتاریو در خصوص صدور اطلاعیه علاقه مندی (Notifications of Interest) به صورت هفتگی برای متقاضیانی که در استخر اکسپرس انتری پروفایل دارند، اعلام آمادگی کرد. این اطلاعیه های علاقه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.