آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • انواع مصاحبه شغلی

  انواع مصاحبه شغلی

انواع متفاوتی از مصاحبه وجود دارد که هدف و خط مشی های متفاوتی دارند.

با تلاش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس دومین کتاب از مجموعه "چگونه" با عنوان "چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟" منتشر شد که در ادامه بخشی از این کتاب آمده است. برای تهیه این کتاب می توانید با شماره تلفن 09902795725 و یا نشانی تلگرامیprcanpars@ در تماس باشید.

 

مصاحبه به منظور غربالگری

هنگامی که آمادگی تان را به نماینده، کارگزینی، و یا بخش منابع انسانی اعلام می کنید، به منظور غربال شدن به مصاحبه های متعددی دعوت میشوید. "دربان هایی" که وظیفه مصاحبه را به عهده می گیرند، اطلاعات اولیه مربوط به فرصت شغلی موردنظر را در دست دارند. وظیفه آنها تنها پذیرفتن آن دسته از افرادی است که برای شغل موردنظر مناسب به نظر می رسند. آنها درباره تجربه، تحصیلات، و انتظارات شما سؤاالتی می پرسند و رزومه تان را مرور می کنند. کم وکیف مصاحبه شما به تجربه مصاحبه کننده بستگی دارد. البته این مسئله اهمیت چندانی ندارد؛ به عبارت دیگر، اگر از این دربان ها عبور نکنید بیرون فرستاده می شوید.

مصاحبه سفارشی

در این نوع مصاحبه از طریق فردی به عنوان واسط خصوصیات شما به شرکت موردنظر ارائه می شود، بنابراین پرونده شما برای موقعیت های شغلی که در آینده پیش بیاید بررسی می شود. این واسط ممکن است یکی از کارمندان یا مشتریان همان شرکت، و یا از فامیل و همسایه باشد. هر کسی که به نوعی با این شرکت در ارتباط است و می تواند پای شما را به آنجا باز کند واسط محسوب می شود. از داشتن چنین شانسی شکرگزار باشید، زیرا سازمان ها دریافته اند که بهترین کارمندان آنها کسانی هستند که به آنها معرفی می شوند. از قرار معلوم این فرد واسط، با شما و سازمان موردنظر به خوبی آشنایی دارد و فکر می کند شما مورد مناسبی برای سازمان هستید. مصاحبه ای که از این طریق صورت می پذیرد به شکلی شبیه مصاحبه غربالگری است اما از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد چون ممکن است از طریق آن به زودی برای شما موقعیت شغلی خوبی فراهم شود و یا معرف شما به شغل دیگری باشند. فرض را بر این نگذارید که مصاحبه کننده دلیل ملاقات خود را با شما می داند. بعد از عبور از یکی از این دو نوع مصاحبه، غربالگری و سفارشی، ممکن است یکی از موارد زیر را تجربه کنید.

مصاحبه حساس

در این نوع مصاحبه، مدیر استخدام (یا منابع انسانی یا ناظر شما) رزومه تان را مرور می کند. هر سؤالی که پرسیده می شود به نوع مصاحبه شما بستگی دارد.

مصاحبه پرتنش

این نوع مصاحبه زیاد رایج نیست مگر در مواقعی که بخواهید به عنوان جاسوس، رئیس بخش حملونقل شهری، مشاور مدرسه، یا هر سِمت دیگری کار کنید که پُراسترس است و برای مشاغل عادی کاربردی ندارد.

 مصاحبه موقعیتی 

آیا می توانید سریع تصمیم بگیرید؟ در "مصاحبه های موقعیتی" از شما سؤاالتی می شود که شما را در موقعیتی خاص قرار می دهند، مانند "بیایید فرض کنیم که ..." و "چه میشود اگر ...؟". مصاحبه کننده ممکن است شما را در وضعیت مواجه با مشکلات واقعی قرار دهد تا واکنش شما را بسنجد و یا ممکن است کمی خالقانه تر عمل کند. مصاحبه کننده قصد دارد نقش انتقال فکر و منطق را در شما بسنجد: آیا می توانید خود را به جای فرد دیگری قرار دهید؟ واکنش شما چگونه خواهد بود؟ اگر دانش یا تجربه خاصی را در رزومه تان ذکر کرده باشید، مصاحبه کننده آزمون های کوچکی از شما می گیرد تا واکنش شما را در چنین موقعیت هایی بیازماید. بهترین روش برای آماده شدن جهت چنین سؤالاتی این است که در آنها خبره شوید، در دانش خود، در تجربیات، و نیازهایتان از شغل موردنظر.

مصاحبه رفتاری

تفاوت این نوع مصاحبه با مصاحبه موقعیتی این است که مصاحبه کننده به دنبال تجربیات شما در شرایط واقعی است که نشان دهنده عملکردتان در موقعیت های حقیقی است. به راحتی می توان چنین مصاحبه ای را شناخت؛ به عنوان نمونه مصاحبه کننده می پرسد "موقعیتی را توصیف کنید که در آن مسئول ارائه خدماتی به شکل اورژانسی بوده اید." و یا "تا به حال کارمندی داشته اید که عادت داشته باشد دیر سرکار بیاید؟" پاسخ بله کار ساده ایست. اما باید برای پاسخ به سؤال دوم که مهمتر هم هست آماده باشید: "خوب چگونه با این شرایط برخورد کردید؟"

مصاحبه ی تیمی

در این نوع مصاحبه، به طور همزمان با چندین مصاحبه کننده روبرو خواهید بود. ممکن است یک نفر به عنوان رهبر و بقیه نقش مداخله کننده داشته باشند و یا ممکن است از هر طرف با سیلی از پرسش ها مواجه شوید. اگر چنین مصاحبه ای از کنترل شما خارج شود به مصاحبه پُرتنشی تبدیل می شود. باید به هر سؤال به موقع پاسخ داده و به آن خوب گوش کنید. در طول چنین مصاحبه ای، به خاطر داشته باشید از حرکت چشمان تان غافل نباشید چون باید با همه افراد مصاحبه کننده رابطه چشمی داشته باشید. سازمانی که از چنین مصاحبه ای استفاده می کند، اولویت های خود را بلند و واضح بیان کرده است. شاید روی سیاست توافق جمعی تأکید دارد. اما بهتر است قبل از پایان مصاحبه دلیل برگزیدن چنین روشی را جویا شوید "آیا فقط برای من از چنین روشی استفاده کرده اید یا شرکت شما برای همه متقاضیان همین روش را در پیش می گیرد؟" کنجکاوی ایرادی ندارد، فقط با لحن حق به جانب سؤال نپرسید. شرایط را برای خود پُرتنش نکنید. از این که هر یک از افراد مصاحبه کننده وقتی را برای ملاقات با شما در نظر گرفته اند به خود افتخار کنید. خوشحال باشید که آنها برای وقت شما ارزش قائل بوده اند، و به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید به سؤالات مشابه دوباره جواب دهید.

مصاحبه جمعی

در این نوع مصاحبه ممکن است شما تنها فردی نباشید که از او مصاحبه می شود. در این نوع مصاحبه ممکن است با افراد زیادی روبرو نباشید، اما در برابر رقبای احتمالی قرار دارید. گروهی از متقاضیان ممکن است با یک یا گروهی از مصاحبه کنندگان روبرو باشند. صنایع سبک مانند خرده فروش ها معمولا از مصاحبه گروهی استفاده می کنند.

ملاقات سنتی چهره به چهره

پس از اتمام تدارکات، نوشتن نامه، ارسال رزومه، و پیگیری های تلفنی، اکنون روز مصاحبه فرا رسیده است. برای تأیید مکان و زمان مصاحبه تماس بگیرید. در مورد مسیر حرکت و وسیله نقلیه تصمیم بگیرید و کمی زمان اضافه برای زودتر رسیدن در نظر بگیرید. برخی از متقاضیان آنقدر مصاحبه شان را جدی می گیرند و برای آن آماده می شوند که آخرهفته به صورت آزمایشی و برای اطمینان از مسیر و اتفاقات احتمالی به محل مصاحبه می روند. تلفن های همراه هوشمند می توانند نعمتی واقعی در فرایند کاریابی باشند؛ به عبارت دیگر، می توانید به وسیله این دستگاه ها به آخرین اخبار آب وهوا و نقشه های GPS دسترسی داشته باشید تا در مورد انتخاب مسیر، بهتر تصمیم بگیرید.

مصاحبه به محض رسیدن شما آغاز می شود

هنگامی که وارد ساختمان می شوید، هوشیار باشید و به صداهای اطراف خود به دقت گوش دهید. باید تمام حواس تان را به کار بگیرید و سازمانی را که قرار است ساعات کاری خود را در آن بگذرانید، ارزیابی کنید. به ظاهر کلی دفاتر و رفتار کارمندان دقت کنید. اگر جلسه مصاحبه را به اولین روز قرار تشبیه کنیم، پس باید مکان مصاحبه را از نظر اهمیتی که کارفرما برای چنین ملاقاتی قائل است، ارزیابی کنید. البته در مصاحبه، به جای اینکه والدین طرف مقابل دم در به استقبال بیایند و شما را ورانداز کنند با کارمندانی روبرو می شوید که هر یک بازخوردشان را به فرد تصمیم گیرنده اطلاع می دهند. این جلسه مانند یک خیابان دوطرفه است: شما نیز در حال ارزیابی رفتارها و عکس العمل های کارمندانی هستید که با آنها ملاقات می کنید.

 

نکات پیش از مصاحبه

نام و عنوان فردی که با او مالقات می کنید، با دیکته و تلفظ صحیح اش.

آدرس دقیق و موقعیت سازمان، از جمله تقاطع خیابان ها، خروجی آزادراه ها، و جهت جغرافیایی ساختمان.

یادداشتی شامل اطلاعاتی مربوط به سازمان و شغل موردنظر، تا در میانه مسیر آن را مرور کنید. شما همچنین باید یک کپی از توضیحات/ آگهی/سِمت موردنظر داشته باشید تا جزئیات را به خاطر بیاورید. این یادداشت می تواند شامل موارد زیر باشد:

فهرست نکاتی که میخواهید به آنها اشاره کنید.

هر سؤالی در مورد شغل و سازمان.

سابقه کاری و تحصیلی.

کارت ویزیت و چند کپی از رزومه.

 

جزئیات لحظه آخر

هنگام انتظار، با متقاضیان دیگر صحبت کنید. البته اگر جواب تان را ندادند دلخور نشوید. علت رفتارشان شاید به این دلیل است که برای آمدن به محل مصاحبه با مشکل مواجه شده اند و یا اینکه در حال آماده شدن برای مصاحبه هستند.

به نام هایی که خوانده می شود خوب گوش کنید تا مبادا نام شما رد بشود.

احوال پرسی مختصری داشته باشید.

اگر مصاحبه کننده دستانش را به نشانه ادب دراز کرد، محکم و جدی دست بدهید.

مکان مصاحبه را با دقت بررسی کنید. فرد مصاحبه کننده چه جایگاهی در سازمان دارد؟ محیط پیرامون چه بخشی از ارزش های سازمان را بیشتر نشان می دهد؟

رفتار هر یک از کارمندانی که می بینید را در نظر بگیرید. آیا رفتار آن ها نشان دهنده ی برخوردی است که سازمان با آن ها دارد؟

 

با مصاحبه کننده ملاقات می کنید

اگرچه برخی افراد اهمیتی به احوال پرسی فرد مصاحبه کننده و پاسخ شما نمی دهند، اما در واقع آنها از بخش مهمی چشم پوشی کرده اند. بعد از جلسه مصاحبه، یک فرد بر اساس گزارشی که در همان ابتدای جلسه تنظیم شده است ارزیابی می شود. سپس به واسطه پاسخ هایی که در طول مصاحبه داده است، متقاضیانی که کنترل مصاحبه شان را در اختیار داشته اند و تأثیرگذارتر عمل کرده اند. از آن جایی که برای خوب نشان دادن خود، از رزومه گرفته تا تحقیق و جست وجوی پیش از مصاحبه، وقت زیادی گذاشته اید، پس عادلانه است که شما نیز سازمان موردنظر را ارزیابی کنید. آیا سازمان به عنوان کارفرما، تلاشی برای "عرضه"ی خود به شما، به عنوان کارمند آینده اش می کند یا خیر؟

 

در نوشتار بعدی در مورد انواع مصاحبه کننده سخن خواهیم گفت.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۵ در ۰۳:۵۳:۰۴ ب.ظ - پیوند همیشگی
متیو جی. دلوکا / گروه مترجمان کنپارس - بازدید : ۲۱۸۸ - برچسب ها:
jobsjobsearchjob interviewjobمهاجرت به کاناداworkمصاحبه شغلیبازار کار کاناداموفقیت شغلیکتابمصاحبهزندگی و کار در کبککار و زندگیاستخدامرزومهفرهنگ کارcalture
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند
کمیته تخصصی زبان رسمی مجلس سنا کانادا اعلام کرد

جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند

۳ خرداد ۱۳۹۶ - اعضای کمیته تخصصی زبان رسمی کانادا در مجلس سنا، جوانان کانادایی را در ارتقا قانون زبان رسمی کشور مشارکت می دهند. در پاییز سال گذشته، دولت فدرال اعلام کرد که درصدد بازنگری...
بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

۳ خرداد ۱۳۹۶ - برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صبح روز چهارشنبه ۲۴ می ۲۰۱۷ بازگشایی شد. هریک از استان های کانادا دارای برنامه های مهاجرتی مختص به خود هستند، استان ساسکاچوان نیز دارای برنامه های مهاجرتی...
خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

۲۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه می 2017 را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.    دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۱۵۱۷ می دور جدید انتخاب های "ورود سریع"...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415
انتخاب شماره 62 اکسپرس انتری در 17 می 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415

۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 62 «سیستم اکسپرس انتری» 3687 دعوت نامه با حداقل امتیاز 415 صادر شد. دور جدید انتخاب های "ورود سریع" یا همان "اکسپرس انتری" صبح روز چهارشنبه 17 می ۲۰۱۷...
پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک بخش نخست
باز هم در مورد شکایت در دادگاه عالی کبک

پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک(بخش نخست)

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در مورد طرح شکایت از وزیر مهاجرت در دادگاه عالی کبک خوشبختانه استقبال خوبی از این حرکت شده است که بسیار جای امیدواری است. در این میان اما اینجا و آنجا...
کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند
جذب استعدادهای درخشان در برنامه های مهاجرتی جدید کانادا

کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند

۲۲ اردي بهشت ۱۳۹۶ - احمد حسین، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرد که دولت کانادا در رقابت با سایر کشورها برای جذب استعدادهای درخشان و حفظ مهاجران تازه وارد گام های موثری برمی...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
۱۵ خرداد آخرین فرصت شرکت در فراخوان

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶ - مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک به دلیل عطف بماسبق کردن مقررات جدید، تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که اداره مهاجرت کبک در روزهای پایانی...
سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات
شانس برنده شدن ما در شکایت علیه وزیر بسیار بالاست

سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی...
برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

بازگشایی این برنامه مهاجرتی تا هفته آینده ۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا با عنوان  Nova Scotia Demand: Express Entry امروز ۸ می۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی باز و پس از زمان اندکی دوباره بسته شد. پس از تماس تلفنی دفتر کنپارس با اداره...
اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی
برنامه مهاجرتی اولویت سرمایه انسانی استان انتاریو

اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان انتاریو در خصوص صدور اطلاعیه علاقه مندی (Notifications of Interest) به صورت هفتگی برای متقاضیانی که در استخر اکسپرس انتری پروفایل دارند، اعلام آمادگی کرد. این اطلاعیه های علاقه...
وضعیت امیدوارکننده اکسپرس انتری برای متقاضیان غیر ساکن کانادا
گزارش عملکرد سالانه وزارت مهاجرت در خصوص اکسپرس انتری

وضعیت امیدوارکننده اکسپرس انتری برای متقاضیان غیر ساکن کانادا

۱۵ اردي بهشت ۱۳۹۶ - گزارش عملکرد سالانه وزارت مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا در خصوص انتخاب های اکسپرس انتری نشان می دهد که این سیستم برای متقاضیان مهاجرتی که خارج از کانادا زندگی می کنند،...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.