آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

  سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

 پرونده مهاجرتی یاسمین گلاس در دادگاه عالی استان کبک شهر مونترال با حضور لوکاز گرنوسیک مورد بررسی قرار گرفت و قاضی به بازنگری پرونده او رای داد. 

خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی که پرونده باز دارند و بسیار پیشتر از این تغییرات پرونده خود را ثبت کرده اند ولی هنوز رسیدگی اولیه به پرونده آنها انجام نشده اعمال کند. طرفه آنکه هستند پرونده هایی که از سال ۲۰۱۱ مانده اند و به روز رسانی هم شده اند ولی از نظر آن اداره محترم همچنان رسیدگی اولیه آنها انجام نشده است. 

این وضعیت در مورد بسیاری از متقاضیان به سادگی به معنی رد پرونده است و اساسا عطف بما سبق شدن مقررات جدید کاملا غیرعادلانه و نیز غیر منطقی است. از آنجا که کنپارس پیش از این نیز بارها برای دفاع از حقوق موکلین خود که مورد رفتارهای غیر عادلانه ادارات مهاجرت در دو سطح فدرال و یا استان قرار گرفته اند پیشقدم بوده است این بار نیز تصمیم گرفت اقدام مناسبی را ترتیب دهد. خوشبختانه مذاکرات ما با مجموعه Rochefort برای طرح شکایت از وزیر به نتیجه رسید و فراخوانی در همین وب سایت در این زمینه داده شد که بر اساس آن موکلین کنپارس بدون پرداخت هزینه و دیگران با پرداخت هزینه به آن مجموعه حقوقی امکان همراهی با ما را در این شکایت یافتند. 

در این مدت سوالاتی مطرح شد که لازم دیدم مطلب دیگری در این خصوص بنویسم به ویژه آنکه به یک دعوای مشابه نیز در سیستم حقوقی برخوردم. اما سوالات و پاسخ آنها:

۱- چقدر شانس برنده شدن در این دعوا هست؟

۲- در صورت موفقیت این پرونده چه کسانی از آن نفع می برند؟ به عبارت دیگر آیا برای منتفع شدن از آن باید حتما در شکایت شرکت کرد؟

3- برای پیوستن به شکایت چه باید کرد؟ 

پاسخ هر دو سوال در کیس حقوقی خانم یاسمین گلاس آلمانی علیه وزیر مهاجرت نهفته است.

پاسخ اجمالی سوال اول این است که بله شانس موفقیت بسیار بالاست.

پاسخ اجمالی سوال دوم هم این است که برای منتفع شدن از موفقیت این دعوا باید حتما در شکایت مشارکت کنید و نام شما در میان شاکیان باشد.

پاسخ اجمالی سوال سوم این است که اگر شما هم در زمان اقدام واجد شرایط بوده اید ولی در اثر تغییرات اخیر در قوانین کبک شانس قبولی خود را از دست می دهید می توانید در این دعوا ما را همراهی کنید. برای اعلام همراهی کافی است حداکثر تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری به نشانی  mazzola@canpars.ca ایمیل بزنید. لطفا ایمیل های خود را با عنوان «Unfair Quebec Regulations» ارسال کنید. در پاسخ لیست مدارک مورد نیاز، وکالت نامه ای که باید امضا کنید و نیز روش پرداخت هزینه این اقدام حداکثر ظرف مدت یک هفته برای شما ارسال خواهد شد. 

برای دریافت چرایی پاسخ سوال های اول و دوم از شما می خواهم که خلاصه دعوای Glass c. Québec (Ministère de l'Immigration, de la Diversité et de
l'Inclusion) که در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۵ در دادگاه عالی کبک به رای رسیده است و زیر شماره 500-17-084084-147 در سیستم حقوقی کبک ثبت شده است را بخوانید.


خلاصه دعوای حقوقی:

طرح مسئله

از آنجا که مسئولین دولتی قوانین را تغییر دادند و شاکی درخواست خود را قبل از تاریخ اعمال تغییرات ثبت کرده است، سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چه استانداردها و چارچوب هایی بایستی برای وی اعمال شود؟ آیا قوانین دولتی می تواند معیارها و فاکتورهای قابل اجرا را هر زمانی تغییر دهد و یا اینکه درخصوص چگونگی روش بررسی یک درخواست به صورت یک جانبه تصمیم بگیرد؟ و یا اینکه درخواست در موقعیت ایستا و مطابق با قوانین زمان ثبت آن بدون تغییر باقی می ماند؟

 به نظر می رسد که پرونده شاکی بایستی به صورت کاملا منصفانه مورد بررسی قانونی قرار گیرد و از طرف دیگر چنانچه قانون و مقررات در نظر بگیرد که شاکی باید در نحوه ارسال پرونده اصلاحاتی انجام می داده است، یک متقاضی مهاجرت به کبک برعلیه وزارت مهاجرت استان کبک شکایت کرده است چرا که این وزارتخانه به جای اینکه برای وی «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) صادر کند، او را به خواندن زبان فرانسه ارجاع داده است.

شکایت این متقاضی مهاجرت مبنی بر این است که درخواست وی بایستی مطابق با چارچوب قوانین زمان ارسال درخواست، بررسی شود و نه اینکه با قوانین مصوب بعد از زمان ارسال درخواست مورد بررسی قرار گیرد. وی درخواست خود مبنی بر اعلان دادخواست و تجدید نظر قضایی پرونده اش را ثبت کرد و خواستار صدور «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) شد. 

سوالات این دعوی قضایی

• آیا مقررات اعمال شده بر روی صدور «گواهی انتخاب کبک» (CSQ)، به صورت غیرقانونی عطف به ماسبق شده اند؟

• چارچوب کنترل تصمیمات وزارت مهاجرت چگونه است؟

• آیا تئوری انتظار منطقی و مسئله عدالت در روند رسیدگی برای مقررات تنظیم شده با احتساب زمان ارسال درخواست CSQ در نظر گرفته شده است؟

• در صورت ارائه مهلت، چه راهکارهای مناسبی برای جبران این موضوع وجود دارد؟


جزئیات این دعوی قضاویی: شاکی، علت شکایت، جوابیه وزیر 

یاسمین گلاس (Yasmin Glass)  یک شهروند آلمانی تبار است که از سال ۲۰۰۶ تاکنون در کبک زندگی می کند. یاسمین در مدرسه الکساندر در حومه شهر مونترال ( Alexander von Humboldt German International School à Baied’Urfé)  معلم است.  یاسمین اولین درخواست «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) از طریق برنامه PEQ ارسال کرد.

در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۲، وزارت مهاجرت درخواست وی را به دلیل عدم ارائه مدرک زبان فرانسه با نمره گفتاری در سطح متوسط (Speaking in Intermediate Level ) رد کرد. وزارت مهاجرت در نامه رد درخواست از یاسمین خواسته شده بود تا بار دیگر در قالب برنامه نیروی متخصص ( travailleurs qualifié) درخواست CSQ بدهد. همچنین در این نامه نوشته شده بود که اگر درخواست جدید تا قبل از تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۳ ارسال شود، هزینه های آن رایگان خواهد بود. در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۱۳، وزارت مهاجرت درخواست جدید CSQ از طرف یاسمین را دریافت کرد.

مراحل اداری بسیار طولانی تر از معمول شد و در طی این مدت قوانینی مصوب شدند که بر این پرونده تاثیر مستقیم گذاشت. دولت فدرال، زمانی برای امور اداری مهاجرت در نظر گرفت و این تصمیم منجر به افزایش تعداد درخواست های ارسال شده به کبک شد.

 پس از پایان سال ۲۰۱۲، دولت استان کبک اعلام کرد که تغییراتی در سطح حوزه وزارتی اعمال خواهد شد. این تغییرات وزارتی  با عنوان «کبک و مهاجرت مستحکم آن» (Un Québec fort de son immigration) و زیرعنوان «آموزش زبان فرانسه به غیرفرانسه زبانان در راستای انطباق پذیری مهاجران به جامعه کبک»  (Pour la francisation à l’intégration des personnes immigrantes) صورت پذیرفت.

در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۲، وزارت مهاجرت اعلام کرد که به منظور ارتقا سطح زبان فرانسه متقاضیان، دولت کبک جدول امتیاز بندی نیروی متخصص را به منظور افزایش اهمیت تسلط بر زبان فرانسه تغییر داد. این تغییرات از سال ۲۰۱۳ اعمال شد. 

دولت کبک در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳ بخش مهارت های زبان جدول امتیاز بندی نیروی متخصص را با توجه به قانون ۷۶۲-۲۰۱۳ تغییر داد. در نهایت این قانون در تاریخ اول اوت ۲۰۱۳ اجرایی شد اما پرونده هایی که بررسی اولیه آنها قبل از این تاریخ شروع شده بود، شامل این تغییرات نمی شدند. وزارت مهاجرت در تاریخ اول آوریل ۲۰۱۴ به یاسمین اعلام کرد که نمی تواند درخواست وی را بررسی کند چرا که درخواست کامل نیست و باید پرونده اش را آپدیت کند.

در تاریخ اول اوت ۲۰۱۴، وزیر مهاجرت تصمیم خود مبنی بر اینکه درخواست CSQ الزامات قانونی مدرک زبان فرانسه را برآورده نمی کند، اعلام کرد. بر اساس این تصمیم، ۱۸ ماه به یاسمین مهلت داده شد تا مهارت زبانی لازم را به دست آورد تا درخواستش بازنگری شود. در تاریخ ۱۳ اوت ۲۰۱۴، نماینده های دستگاه قضایی از وزیر توضیح خواستند، با این دلیل که پرونده یاسمین باید بر اساس جدول زمان بندی تاریخ درخواستش یعنی ۹ ژانویه ۲۰۱۳ بررسی شود و تغییرات مصوب در ماه اوت ۲۰۱۳ نباید برای وی اجرا شود. 

متاسفانه در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۱۴، وزیر این درخواست را رد کرد به این دلیل که  تغییر مقررات مصوب در تاریخ اول اوت ۲۰۱۳ برای همه پرونده هایی که بررسی اولیه آنها هنوز انجام نشده است، اعمال می شود و پرونده یاسمین هم جزء همین گروه بود که باید با توجه به مقررات جدید بررسی می شد. متاسفانه وزیر مهاجرت حتی به وی اعلام نکرد که تاریخ بررسی اولیه پرونده او چه زمانی بوده است. در تاریخ دوم سپتامبر ۲۰۱۴ یاسمین روند قضایی شکایت خود را  علیه این تغییر مقررات که عطف ماسبق شدند، اعلام کرد. بر اساس جدول امتیاز بندی در زمان ارسال درخواست، یاسمین ۸ امتیاز از مهارت زبان به دست می آورد که با این امتیاز درخواست  CSQ او پذیرفته می شد.

یاسمین همچنین مدعی شد که این مقررات به صورت غیر قانونی عطف به ماسبق شده اند و تصمیم شخص وزیر مهاجرت، قانون عدالت در روند رسیدگی و همچنین مسئله انتظار منطقی و معقول را نقض کرده است. به طور خلاصه، یاسمین ادعا کرد که تمام مقررات مصوب مورخ اول اوت ۲۰۱۳ نباید بر پرونده او اعمال شود. یاسمین ادعای خود را در جلسه علنی دادگاه مطرح کرد. او قبل از هر چیز تاکید کرد که دیگر خواهان صدور CSQ نیست و تنها نسخه ای از مقررات در زمان ارسال درخواستش را می خواهد. او همچنین تقاضا کرد که پرونده اش را دوباره به افسران مهاجرت ارسال کند تا مجدداً با قوانین زمان خودش بررسی شود.

تصمیم نهایی دادگاه 

نماینده دستگاه قضایی به این نکته اشاره کرد و از یاسمین دفاع کرد: هیچ مقرراتی نمی تواند عطف به ماسبق شود مگر اینکه در متن قانون به صراحت به آن اشاره شود. نماینده وزیر مهاجرت اعلام کرد که تمامی مقررات اعمال شده جدید صحیح هستند و هیچ گونه عطف به ماسبقی صورت نگرفته است و تئوری انتظار منطقی اجرا نشده است و در نتیجه عدالت روند رسیدگی توسط وزیر رعایت شده است. اما قاضی دادگاه شواهدی خلاف این ادعاها را اثبات کرد.

 قاضی استاسنکو در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۵ رای دادگاه را  در خصوص پرونده یاسمین اعلام کرد: «تصمیم وزیر مهاجرت در تاریخ اول اوت ۲۰۱۴ در خصوص آموزش مهارت زبان فرانسه باید لغو شود و پرونده یاسمین باید دوباره بازنگری شود.  بر اساس قانون مهاجرت کبک ( Loi sur l’Immigration au Québec R.L.R.Q. c. I-۰.۲) درخواست «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) یاسمین بایستی بر اساس قوانین و مقررات زمان ارسال درخواستش یعنی ۹ ژانویه ۲۰۱۳ بررسی شود.»


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۹ اردي بهشت ماه ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۲۶۰۴ - برچسب ها:
دادگاه عالی استان کبکشهر مونترالقاضی مهاجرتپرونده

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Alireza Ramezani
  چهار شنبه ۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶
  [ بدون عنوان ]

  سلام
  وقت بخیر
  من موکل شما هستم که 2016 فایل نامبر گرفتم و شامل تغییرات شدم!
  جناب مختاری فرمودند موکلین ما اتوماتیک شکایت براشون ثبت میشه ولی باید مدارکی رو امضا کنند یا تحویل بدهند
  مسوول پرونده ما سرکار خانم باطبی هستند
  ممنون میشم اگر لازمه کاری ما انجام بدیم مارو مطلع فرمایید
  قابل ذکذ است آپدیت هم درخواست دادیم
  سپاسگزارم
  علیرضا رمضانی

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶
   [ بدون عنوان ]

   دفتر تهران در این زمینه با شما در تماس خواهند بود و نیاز به اقدام از سوی شما و یا مراجعه قبل از تماس دفتر نیست

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند
کمیته تخصصی زبان رسمی مجلس سنا کانادا اعلام کرد

جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند

۳ خرداد ۱۳۹۶ - اعضای کمیته تخصصی زبان رسمی کانادا در مجلس سنا، جوانان کانادایی را در ارتقا قانون زبان رسمی کشور مشارکت می دهند. در پاییز سال گذشته، دولت فدرال اعلام کرد که درصدد بازنگری...
بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

۳ خرداد ۱۳۹۶ - برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صبح روز چهارشنبه ۲۴ می ۲۰۱۷ بازگشایی شد. مراحل اقدام در این برنامه مهاجرتی استانی به شرح زیر است: ۱. ثبت درخواست علاقمندی (Expression of Interes) یا EOI در...
خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

۲۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه می 2017 را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.    دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۱۵۱۷ می دور جدید انتخاب های "ورود سریع"...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415
انتخاب شماره 62 اکسپرس انتری در 17 می 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415

۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 62 «سیستم اکسپرس انتری» 3687 دعوت نامه با حداقل امتیاز 415 صادر شد. دور جدید انتخاب های "ورود سریع" یا همان "اکسپرس انتری" صبح روز چهارشنبه 17 می ۲۰۱۷...
پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک بخش نخست
باز هم در مورد شکایت در دادگاه عالی کبک

پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک(بخش نخست)

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در مورد طرح شکایت از وزیر مهاجرت در دادگاه عالی کبک خوشبختانه استقبال خوبی از این حرکت شده است که بسیار جای امیدواری است. در این میان اما اینجا و آنجا...
کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند
جذب استعدادهای درخشان در برنامه های مهاجرتی جدید کانادا

کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند

۲۲ اردي بهشت ۱۳۹۶ - احمد حسین، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرد که دولت کانادا در رقابت با سایر کشورها برای جذب استعدادهای درخشان و حفظ مهاجران تازه وارد گام های موثری برمی...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
۱۵ خرداد آخرین فرصت شرکت در فراخوان

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶ - مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک به دلیل عطف بماسبق کردن مقررات جدید، تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که اداره مهاجرت کبک در روزهای پایانی...
سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات
شانس برنده شدن ما در شکایت علیه وزیر بسیار بالاست

سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی...
برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

بازگشایی این برنامه مهاجرتی تا هفته آینده ۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا با عنوان  Nova Scotia Demand: Express Entry امروز ۸ می۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی باز و پس از زمان اندکی دوباره بسته شد. پس از تماس تلفنی دفتر کنپارس با اداره...
اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی
برنامه مهاجرتی اولویت سرمایه انسانی استان انتاریو

اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان انتاریو در خصوص صدور اطلاعیه علاقه مندی (Notifications of Interest) به صورت هفتگی برای متقاضیانی که در استخر اکسپرس انتری پروفایل دارند، اعلام آمادگی کرد. این اطلاعیه های علاقه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.