آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • قسمت نوزدهم  دریافت گواهی نامه رانندگی در مونترال

  قسمت نوزدهم - دریافت گواهی‌نامه رانندگی در مونترال

دریافت گواهی‌نامه در هر استان پیرو مقررات خاص آن استان است و ممکن است با استان‌های دیگر کانادا تفاوت داشته باشد.

بعد از بحث حمل و نقل مناسب دیدیم در زمینه شرایط و ضوابط رانندگی و دریافت گواهینامه همچنین بیمه خودرو و هزینههای آن نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

در مقاله جاری به گواهی‌نامه و اقدامات اولیه برای دریافت آن میپردازیم اما قبلا این نکته مهم را باید بدانید که سابقه رانندگی شما برای شروع رانندگی در کانادا بسیار مهم است. در صورتی که بتوانید نشان دهید در کشور مبدا سابقه رانندگی داشتهاید بعد از قبولی در امتحان تئوری یا آئین‌نامه لازم نیست برای امتحان شهر یک سال صبر کنید. حتی گفته میشود بعضی شرکتهای بیمه سابقه رانندگی شما را به حساب میآورند و به همراه داشتن مدارک معتبر مربوط به سوابق بیمه و ترجمههای آن به شما کمک میکند حق بیمه کمتری پرداخت کنید زیرا چنان که توضیح خواهیم داد حق بیمه برای افرادی که سابقه رانندگی ندارند یا نمیتوانند آن را اثبات کنند بسیار بالاتر است. به همین دلیل بهتر است در بدو ورود حتما گواهی‌نامه خود همچنین گواهی‌نامه بینالمللی خود را به همراه داشتهباشید. (گواهی‌نامه بینالمللی تنها در ایران صادر میشود و بعد از ورود به کانادا نخواهید توانست برای گرفتن آن اقدام کنید. شما میتوانید برای اخذ گواهی‌نامه بین‌المللی خود در ایران به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی- معاونت صدور اسناد بینالمللی مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم گواهینامه بینالمللی که یک سال اعتبار دارد را دریافت کنید).

در استان کبک اداره راهنمایی رانندگی یا Société de l'assurance automobile du Québec که به اختصار SAAQ نیز خواهنده میشود مسئولیت امور مربوط به گواهی‌نامه و بیمه خودروها و سایر وسایط نقلیه موتوری و غیرموتوری همچنین صدور پلاک (یا plate number) برای وسایط نقلیه را بر عهده دارد.

کسانی که قبل از ورود و آغاز سکونت خود در کانادا حداقل یک سال سابقه رانندگی داشتهباشند بعد از ورود به کانادا ۶ ماه فرصت دارند تا گواهینامه کانادایی خود را دریافت کنند. در این مدت شما میتوانید با گواهینامه بینالمللی معتبر یا ترجمه گواهی‌نامه خود رانندگی کنید. البته مشکل این جاست که برای اجاره یا خرید ماشین معمولا شرکتهای بیمه در چنین مواردی سخت‌گیری بیشتری به خرج میدهند و ممکن است گواهی‌نامه بین‌المللی شما را قبول نکنند از طرف دیگر گواهی‌نامه یک کارت شناسایی بسیار معتبر و مهم است که در بسیاری از مواقع از شما خواسته میشود. به همین دلیل گرفتن گواهی‌نامه یکی از کارهایی است که تازهواردان باید در اولویت قراردهند و در اسرع وقت برای آن اقدام کنند بخصوص که طی مراحل مربوط، معمولا زمانبر و وقتگیر و از چند هفته تا چند ماه طول میکشد.

دارندگان گواهی‌نامه بعضی کشورها مانند کشورهای اروپایی یا امریکا که استانداردهای رانندگی آنها شبیه کانادا است میتوانند با شرایطی گواهینامه خود را به گواهینامه کانادایی تبدیل کنند اما اگر فقط  گواهینامه ایرانی دارید باید حتما امتحان تئوری و عملی را پشت سر بگذارید. اولین کار برای تازهواردین به استان کبک این است که با اداره راهنمایی رانندگی تماس بگیرند و وقت ملاقاتی تعیین کنند. لینک زیر حاوی اطلاعات لازم در این زمینه است:

https://saaq.gouv.qc.ca/en/reach-us/

در هنگام تماس از شما سوالاتی میشود و به شما گفته میشود تا در ملاقات حضوری چه مدارکی به همراه داشتهباشید. به یاد داشته باشید حتما باید اصل مدارک خود را نیز به همراه ترجمه یا کپی ارائه دهید. مدارکی که معمولا از شما خواسته میشود برگه لندینگ و کارت اقامت، پاسپورت، کارت بهداشت (یا شماره آن) و مدارک مربوط به سابقه رانندگی شماست. ترجمه گواهی‌نامه شما نیز باید حتما در کانادا و توسط مترجمان مورد اعتماد اداره راهنمایی و رانندگی صورت گرفته باشد. گرفتن ساعت ملاقات به صورت آن لاین امکان ندارد و حتما باید از طریق تلفن انجام شود.

در شهر مونترال و در واقع در استان کبک مانند هرجای دیگر دنیا انواع مختلف یا پایههای مختلفی از گواهی‌نامه وجود دارد اما گواهی‌نامه معمول که برای راندن سواری (که شامل ون و مینی‌ون و تراکهای کوچک هم میشود) class ۵ نام دارد. متقاضی این گواهی‌نامه باید دست کم ۱۶ سال تمام داشتهباشد (البته افراد زیر ۱۸ سال برای گرفتن گواهی‌نامه باید از والدین خود رضایتنامه داشتهباشند). برای اخذ گواهی‌نامه رانندگی در شهر مونترال باید ۵ مرحله را طی کنید:

 1.  شرکت در کلاسهای تعلیم رانندگی
 2.  انجام آزمایشها و معاینههای لازم
 3. پشت سر گذاشتن امتحان کتبی
 4. پشت سر گذاشتن امتحان عملی جاده
 5. دریافت گواهینامه

ادامه دارد

توجه: این مطلب پیش از این در تاریخ 21 آذر 90 در همین وب سایت منتشر شده است

قسمتهای دیگر راهنمای زندگی در مونترال برای مهاجران  در لیست زیر موجود می باشد.

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ در ۰۸:۱۹:۳۰ ب.ظ - پیوند همیشگی
- بازدید : ۹۵۳۸ - برچسب ها:
montrealdriving licenseگواهینامه رانندگیامتحان رانندگیclass ۵
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
حمایت سناتورهای سنای کانادا از لایحه جدید شهروندی
جزئیات لایحه جدید شهروندی بار دیگر زیر ذره بین سناتورها در جلسه 28 مارس سنا

حمایت سناتورهای سنای کانادا از لایحه جدید شهروندی

۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - مجلس سنا پس از دو هفته تعطیلات، دیروز سه شنبه 28 مارس 2017 با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حمله تروریستی لندن و به نشانه ابراز همدردی با پارلمان و...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2017

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2017 ؟

۸ فروردين ۱۳۹۶ -  دور جدید انتخاب های  "ورود سریع" با 3749 انتخاب 24 مارس  دور جدید انتخاب های "ورود سریع"  یا همان "اکسپرس انتری" روز جمعه  24 مارس اعلام شد که طی آن 3749 دعوت نامه...
برخیز که می رود زمستان

برخیز که می رود زمستان...

۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - دوباره بهار با همه  زیبایی های وصف ناپذیرش از راه می رسد و عطر شکوفه ها مشام مان را پر می کند، به اشتیاق دیدن دوباره غنچه های نیمه باز  و...
بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر می گردد،...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.