آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • قسمت اول  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد

  قسمت اول - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد


مشاهده روزانه یا مطالعه در باره مهاجران تازه وارد سبب شد در یک سری مطلب خطاهای مرسوم این گروه از افراد را که بعضا در نوشته های دیگر از خودم یا سایر دوستان به ویژه آقای مختاری به آنها اشاره شده مرور کنم تا شاید تذکری باشد به دوستان تازه وارد تا از این موارد اجتناب کنند.

خطای اول: عدم آمادگی پیشینی

پیشتر به کرات در مورد اهمیت آمادگی برای مهاجرت گفته ایم و اغراق نیست اگر بیان شود بیش از ۹۰ درصد مهاجرت های شکست خورده یا کندی در پیشرفت مناسب، به این عامل بازمی گردد. آمادگی هم فقط آمادگی زبانی و مهارتی (شغلی) نیست. آمادگی های روحی، ذهنی، فیزیکی و خانوادگی باید توامان و به صورت متوازن فراهم شوند تا به یک مهاجرت موفق نتیجه بدهند. آنها که مهاجرت را تنها در گرفتن ویزا خلاصه می کنند خطایی مرتکب می شوند که مادر بسیاری از خطاهای بعدی است.

خطای دوم: ناهماهنگی میان زوج ها

یکی از مهم ترین آمادگی ها، آمادگی خانوادگی است به این معنا که تمام اعضا خانواده برای انجام مهاجرت به صورت ذهنی، روحی و مهارتی (به ویژه مهارت های زبانی) آماده شده باشند. یکی از موانع بزرگ پیشرفت مهاجران، فقدان آمادگی در همسر متقاضی اصلی است. وقتی متقاضی اصلی خانم باشد و شوهرش از آمادگی لازم برخوردار نباشد این عدم هماهنگی عموما نتایج منفی شدیدتری پدید می آورد و می تواند به بروز چالش های جدی در زندگی مشترک و حتی جدایی منجر شود. به جای اینکه به امید باج دادن به همسران مخالف با مهاجرت باشید (باج هایی چون انتخاب محل زندگی با توجه به نظرات او حتی اگر از نظر هزینه منطقی نباشد، تامین سطحی از استانداردهای زندگی که برای یک تازه وارد بسیار بی دلیل و پرهزینه است، پذیرش مسئولیت ها بیشتری در زندگی و فراتر از توان تا همسرتان را ساکت کنید، پذیرش نقش مترجم هم زمان بودن برای او و…) سعی کنید از ابتدای تصمیم به مهاجرت با وی در مورد دلایل و اهمیت مهاجرت به توافق برسید و این پروسه را یا با هم ادامه دهید یا کلا کنار بگذارید. فرزندان به ویژه فرزندان نوجوان و جوان هم لازم است تا برای پروسه مهاجرت آماده شوند.

خطای سوم: اصرار بر اقامت در شهر یا مناطق نامناسب و فقدان تحرک

بسیاری از مهاجران قبل از اینکه از خود بپرسند کدام شهر یا کدام منطقه از یک شهر برای آنها بهتر است و چرا، به سراغ مکان هایی می روند که یا چندان مفید نیستند و یا حتی بدتر، برای تازه واردان مضر هستند. آنها معمولا دنبال جایی می گردند که آب و هوایش بهتر باشد، دوست و آشنا و یا حداقل ایرانیان بیشتری در اطرافشان زندگی کنند، با مشکل ضعف زبانی، کمتر درگیری داشته باشند، ارزان ترین جای شهر باشند  و… اینکه شما فامیل یا دوست نزدیکی در کانادا دارید که می توانند قوت قلب و پشتیبان روزهای اول حضور باشند خیلی خوب است اما همان ها نباید ناخواسته عامل ترمز شما برای پیشرفت شوند. به همین دلیل مثلا یک مهاجر تازه وارد با پیشینه مهندسی و توانایی های زبانی متوسط به بالا ممکن است اگر مستقیما به کلگری برود خیلی بهتر باشد تا تورنتو ولو اینکه دوست و فامیل در تورنتو داشته باشد. حالا اگر در تورنتو هم اقامت کرد نباید بر خودش واجب بداند که باید تحت هر شرایطی در این شهر بماند و دنبال کار یا تحصیل باشد. تلاش برای یافتن کار باید گسترده باشد و همراه با چابکی لازم تا مثلا اگر کاری در ادمونتون یافت بلافاصله جاکن شود و به آنجا برود. برای من عجیب است که دوستانی ده ها هزار کیلومتر از وطن خود دور افتاده اند اما گاهی در مورد چند صد کیلومتر این ور یا آن ور جابجا شدن باید برای شان کلی استدلال کنی. اگر وضعیت مهارت های شغلی و زبانی شما خوب است و شغل تان هم در مجموع در میان مشاغل مورد نیاز کانادا است حتی بهتر است که سریعا برای اجاره آپارتمان ۱۲ ماهه اقدام نکنید و تلاش کنید با یافتن جایی مثلا برای ۶ ماه، به خودتان فرصت دهید که کاریابی در استان های دیگر را با نگرانی کمتری دنبال کنید.

از آن طرف دیگر و در نقطه مقابل شهرهای بزرگ، اینکه شما دوستی دارید که در یک شهر کوچک در انتاریو زندگی خوب و آرامی دارد به این معنا نیست که این شهر گزینه خوبی برای شما هم هست. آن فرد بعد از سال ها کار و تجربه توانسته کاری در آن محیط بیابد اما آیا فضای کار و کسب و حمایت های دولتی از مهاجران تازه وارد در آن شهر وجود دارد؟  بزرگی یا کوچکی شهرها مهم نیستند؛ مهم این است که کجا برای پیشرفت شما بر اساس هدفی که در نظر دارید (کار یا تحصیل) مناسب تر است.

خطای چهارم: بی صبری و گرفتن تصمیمات عجولانه

مهاجران معمولا افرادی فعال و پرتحرک در کشورهای خود هستند که به داشتن دغدغه های کاری و بیزینسی عادت کرده اند. ورود به شرایطی که برنامه زندگی خلوتی دارد، کسی به تلفن همراه شان زنگ نمی زند، روزها از پس هم می گذرد بدون اینکه دقیقا روشن باشد فردا چه خواهد شد ممکن است مسبب فشارهای روانی زیادی بر آنها باشد؛ ضمن اینکه این شرایط ممکن است همراه با ناملایمت های همسر و فرزندان، نگرانی از بابت کاهش درامد ذخیره شده و نظایر اینها باشد. نتیجه چنین اتفاقی برای بسیاری از مهاجران عجله فراوان در «انجام دادن یک کاری!» و گرفتن تصمیمات نادرست یکی بعد از دیگری است. اگر به شما توصیه می کنیم که ترجیحا در یک سال اول بیزینسی در کانادا راه اندازی نکنید (مگر با رعایت شرایطی بسیار سخت و منضبط)، اگر تاکید می کنیم به سرعت در فکر خرید خانه نباشید، اگر می گوییم در کارتان برنامه ریزی داشته باشید، اگر تاکید می کنیم که از بدو ورود سراغ مراکز ویژه راهنمایی تازه واردان بروید و سعی کنید همه اقدامات ضروری نظیر آشنایی با فرایند کاریابی، رزومه نویسی و نظایر اینها را با صبر و حوصله یاد بگیرید و به خروجی مناسب برسانید، اگر تاکید می کنیم که ولو اگر هیچ احتیاج مالی هم ندارید برای مشاغل برای بقا تقاضا دهید و سعی کنید حداقل یک شغل پاره وقت بیابید…از نتایج مهمش تخلیه مناسب انرژی، حفظ توازن ذهنی و جسمی، حفظ انگیزه ها و نهایتا اجتناب از تصمیمات عجولانه، غیرمنطقی و هزینه ساز است.

برای مهاجری که با هزار امید و آرزو و اندوخته محدود پا به سرزمین جدید گذاشته هیچ چیز مخرب تر از این نیست که با این اندوخته های محدودش قمارهای خطرناک کند و بسیاری از تصمیمات سریع و بدون بررسی های عمیق حکم همین قمارها را دارند.

خطر پنجم: فقدان برنامه ریزی برای گذر از دوران سخت اولیه

اکثر مهاجرانی که به کانادا می آیند در حوزه های مهندسی ویا مدیریت فعال بوده اند و لذا با «مدیریت پروژه» آشنایی عمیق یا اجمالی دارند. بهتر است این افراد وضعیت خود را هم نوعی پروژه نیازمند برنامه ریزی و مدیریت ببینند. البته این پروژه ، یعنی پروژه یک تا سه ساله «استقرار موفق در کانادا» پروژه ای است که پارامترهای ناشناخته یا خارج از کنترل آن زیاد است اما دشوارتر از بسیاری از پروژه هایی که پیشتر با آن درگیر بوده اید نیست پس چرا با آن شبیه یکی از آن پروژه ها برخورد نمی کنید؟ (البته نه از نوع پروژه آزادراه تهران-شمال!)

در این پروژه لازم است که قبل از همه اهداف و منابع، درست شناسایی شوند. گاهی خطاها از همین نکات بدیهی آغاز می شود. فرد می پندارد که هدفش ادامه تحصیل است در صورتی که نیست یا نباید باشد و…بعد هم باید یک زمان بندی مشخص و همچنین دوره هایی که باید برنامه مورد بازبینی قرار بگیرد و متناسب با پیشرفت حاصل شده، تغییرات لازم اعمال شود مشخص گردد.

توجه داشته باشید که اگرچه بخش اصلی این برنامه، احتمالا کاریابی و جستجوی شغل است اما کاریابی همه آن نیست. باید به صورت متوازن به مسائل انسانی و عاطفی و تفریحات هم پرداخت و در نظر داشت که اعضا خانواده شما سرباز و یا نیروی تحت استخدام شما نیستند و خود اینکه چطور آنها را در این پروژه دشوار مشارکت بدهید اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر آنها رییس یا رقیب شما هم نباید بشوند چون احتمالا با تصمیمات شان مبنای برنامه ریزی شما را برهم می زنند. بعدا و در خطاهای دیگر اشاره خواهم کرد که یکی از عوامل مهم عدم موفقیت مهاجران به همین فقدان برنامه روشن برای موفقیت و مهم تر از آن، بی تعریفی یا تعریف نادرست از موفقیت مورد انتظار در کانادا بازمی گردد.

این مطلب ادامه دارد

توجه : این مطلب پیش از این در تاریخ 21 تیر 92 در همین وب سایت منتشر شده است


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دو شنبه ۱۳ دي ماه ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۷:۳۱ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - بازدید : ۱۶۵۹۱ - برچسب ها:
newcomers

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید شهروند
  سه شتبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
  [ بدون عنوان ]

  واقعا مطالب معرکه ای بود!

  • به این دیدگاه پاسخ دهید Siamak Rasouli
   دو شنبه ۱۳ دي ۱۳۹۵
   [ بدون عنوان ]

   اين مطالب خيلي خوب و مورد قبوله، مخصوصا براب ما كه اقدام كرديم.
   ممنون بابت تمامي مطالبي كه توي سايت مي گذاريد.

 • به این دیدگاه پاسخ دهید دوست
  پنج شنبه ۱۶ دي ۱۳۹۵
  [ بدون عنوان ]

  مطلب جالبی بود
  پس بقیه اش کو ؟؟؟؟
  اگر ممکن هست لینک قدیمی اش رو هم بذارید ممنون

  • به این دیدگاه پاسخ دهید شهاب الدین مختاری
   سه شتبه ۲۱ دي ۱۳۹۵
   سایر قسمت ها

   شما می توانید سایر بخش های مطلب را در مطالب مرتبط مطالعه فرمایید. باکس مطالب مرتبط در بالای مطلب دیده می شود.

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند
کمیته تخصصی زبان رسمی مجلس سنا کانادا اعلام کرد

جوانان کانادایی در اصلاح قانون زبان رسمی کشور مشارکت می کنند

۳ خرداد ۱۳۹۶ - اعضای کمیته تخصصی زبان رسمی کانادا در مجلس سنا، جوانان کانادایی را در ارتقا قانون زبان رسمی کشور مشارکت می دهند. در پاییز سال گذشته، دولت فدرال اعلام کرد که درصدد بازنگری...
بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

بازگشایی برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان

۳ خرداد ۱۳۹۶ - برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صبح روز چهارشنبه ۲۴ می ۲۰۱۷ بازگشایی شد. مراحل اقدام در این برنامه مهاجرتی استانی به شرح زیر است: ۱. ثبت درخواست علاقمندی (Expression of Interes) یا EOI در...
خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

خلاصه اخبار مهاجرت به کانادا در ماه می ۲۰۱۷

۲۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه می 2017 را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.    دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز ۴۱۵۱۷ می دور جدید انتخاب های "ورود سریع"...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415
انتخاب شماره 62 اکسپرس انتری در 17 می 2017

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 415

۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 62 «سیستم اکسپرس انتری» 3687 دعوت نامه با حداقل امتیاز 415 صادر شد. دور جدید انتخاب های "ورود سریع" یا همان "اکسپرس انتری" صبح روز چهارشنبه 17 می ۲۰۱۷...
پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک بخش نخست
باز هم در مورد شکایت در دادگاه عالی کبک

پاسخ حقوقی به ابهامات و اظهارنظرها در مورد شکایت از وزیر مهاجرت کبک(بخش نخست)

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۶ - در مورد طرح شکایت از وزیر مهاجرت در دادگاه عالی کبک خوشبختانه استقبال خوبی از این حرکت شده است که بسیار جای امیدواری است. در این میان اما اینجا و آنجا...
کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند
جذب استعدادهای درخشان در برنامه های مهاجرتی جدید کانادا

کانادا برای جذب استعدادهای جهانی برنامه ریزی می کند

۲۲ اردي بهشت ۱۳۹۶ - احمد حسین، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرد که دولت کانادا در رقابت با سایر کشورها برای جذب استعدادهای درخشان و حفظ مهاجران تازه وارد گام های موثری برمی...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
۱۵ خرداد آخرین فرصت شرکت در فراخوان

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶ - مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک به دلیل عطف بماسبق کردن مقررات جدید، تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که اداره مهاجرت کبک در روزهای پایانی...
سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات
شانس برنده شدن ما در شکایت علیه وزیر بسیار بالاست

سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی...
برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا در مدت کوتاهی بسته شد

بازگشایی این برنامه مهاجرتی تا هفته آینده ۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - برنامه مهاجرتی استان نووا اسکوشیا با عنوان  Nova Scotia Demand: Express Entry امروز ۸ می۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی باز و پس از زمان اندکی دوباره بسته شد. پس از تماس تلفنی دفتر کنپارس با اداره...
اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی
برنامه مهاجرتی اولویت سرمایه انسانی استان انتاریو

اعلام آمادگی استان انتاریو برای صدور دعوت نامه به صورت هفتگی

۱۹ اردي بهشت ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان انتاریو در خصوص صدور اطلاعیه علاقه مندی (Notifications of Interest) به صورت هفتگی برای متقاضیانی که در استخر اکسپرس انتری پروفایل دارند، اعلام آمادگی کرد. این اطلاعیه های علاقه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.