آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • قسمت اول  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد

  قسمت اول - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد


مشاهده روزانه یا مطالعه در باره مهاجران تازه وارد سبب شد در یک سری مطلب خطاهای مرسوم این گروه از افراد را که بعضا در نوشته های دیگر از خودم یا سایر دوستان به ویژه آقای مختاری به آنها اشاره شده مرور کنم تا شاید تذکری باشد به دوستان تازه وارد تا از این موارد اجتناب کنند.

خطای اول: عدم آمادگی پیشینی

پیشتر به کرات در مورد اهمیت آمادگی برای مهاجرت گفته ایم و اغراق نیست اگر بیان شود بیش از ۹۰ درصد مهاجرت های شکست خورده یا کندی در پیشرفت مناسب، به این عامل بازمی گردد. آمادگی هم فقط آمادگی زبانی و مهارتی (شغلی) نیست. آمادگی های روحی، ذهنی، فیزیکی و خانوادگی باید توامان و به صورت متوازن فراهم شوند تا به یک مهاجرت موفق نتیجه بدهند. آنها که مهاجرت را تنها در گرفتن ویزا خلاصه می کنند خطایی مرتکب می شوند که مادر بسیاری از خطاهای بعدی است.

خطای دوم: ناهماهنگی میان زوج ها

یکی از مهم ترین آمادگی ها، آمادگی خانوادگی است به این معنا که تمام اعضا خانواده برای انجام مهاجرت به صورت ذهنی، روحی و مهارتی (به ویژه مهارت های زبانی) آماده شده باشند. یکی از موانع بزرگ پیشرفت مهاجران، فقدان آمادگی در همسر متقاضی اصلی است. وقتی متقاضی اصلی خانم باشد و شوهرش از آمادگی لازم برخوردار نباشد این عدم هماهنگی عموما نتایج منفی شدیدتری پدید می آورد و می تواند به بروز چالش های جدی در زندگی مشترک و حتی جدایی منجر شود. به جای اینکه به امید باج دادن به همسران مخالف با مهاجرت باشید (باج هایی چون انتخاب محل زندگی با توجه به نظرات او حتی اگر از نظر هزینه منطقی نباشد، تامین سطحی از استانداردهای زندگی که برای یک تازه وارد بسیار بی دلیل و پرهزینه است، پذیرش مسئولیت ها بیشتری در زندگی و فراتر از توان تا همسرتان را ساکت کنید، پذیرش نقش مترجم هم زمان بودن برای او و…) سعی کنید از ابتدای تصمیم به مهاجرت با وی در مورد دلایل و اهمیت مهاجرت به توافق برسید و این پروسه را یا با هم ادامه دهید یا کلا کنار بگذارید. فرزندان به ویژه فرزندان نوجوان و جوان هم لازم است تا برای پروسه مهاجرت آماده شوند.

خطای سوم: اصرار بر اقامت در شهر یا مناطق نامناسب و فقدان تحرک

بسیاری از مهاجران قبل از اینکه از خود بپرسند کدام شهر یا کدام منطقه از یک شهر برای آنها بهتر است و چرا، به سراغ مکان هایی می روند که یا چندان مفید نیستند و یا حتی بدتر، برای تازه واردان مضر هستند. آنها معمولا دنبال جایی می گردند که آب و هوایش بهتر باشد، دوست و آشنا و یا حداقل ایرانیان بیشتری در اطرافشان زندگی کنند، با مشکل ضعف زبانی، کمتر درگیری داشته باشند، ارزان ترین جای شهر باشند  و… اینکه شما فامیل یا دوست نزدیکی در کانادا دارید که می توانند قوت قلب و پشتیبان روزهای اول حضور باشند خیلی خوب است اما همان ها نباید ناخواسته عامل ترمز شما برای پیشرفت شوند. به همین دلیل مثلا یک مهاجر تازه وارد با پیشینه مهندسی و توانایی های زبانی متوسط به بالا ممکن است اگر مستقیما به کلگری برود خیلی بهتر باشد تا تورنتو ولو اینکه دوست و فامیل در تورنتو داشته باشد. حالا اگر در تورنتو هم اقامت کرد نباید بر خودش واجب بداند که باید تحت هر شرایطی در این شهر بماند و دنبال کار یا تحصیل باشد. تلاش برای یافتن کار باید گسترده باشد و همراه با چابکی لازم تا مثلا اگر کاری در ادمونتون یافت بلافاصله جاکن شود و به آنجا برود. برای من عجیب است که دوستانی ده ها هزار کیلومتر از وطن خود دور افتاده اند اما گاهی در مورد چند صد کیلومتر این ور یا آن ور جابجا شدن باید برای شان کلی استدلال کنی. اگر وضعیت مهارت های شغلی و زبانی شما خوب است و شغل تان هم در مجموع در میان مشاغل مورد نیاز کانادا است حتی بهتر است که سریعا برای اجاره آپارتمان ۱۲ ماهه اقدام نکنید و تلاش کنید با یافتن جایی مثلا برای ۶ ماه، به خودتان فرصت دهید که کاریابی در استان های دیگر را با نگرانی کمتری دنبال کنید.

از آن طرف دیگر و در نقطه مقابل شهرهای بزرگ، اینکه شما دوستی دارید که در یک شهر کوچک در انتاریو زندگی خوب و آرامی دارد به این معنا نیست که این شهر گزینه خوبی برای شما هم هست. آن فرد بعد از سال ها کار و تجربه توانسته کاری در آن محیط بیابد اما آیا فضای کار و کسب و حمایت های دولتی از مهاجران تازه وارد در آن شهر وجود دارد؟  بزرگی یا کوچکی شهرها مهم نیستند؛ مهم این است که کجا برای پیشرفت شما بر اساس هدفی که در نظر دارید (کار یا تحصیل) مناسب تر است.

خطای چهارم: بی صبری و گرفتن تصمیمات عجولانه

مهاجران معمولا افرادی فعال و پرتحرک در کشورهای خود هستند که به داشتن دغدغه های کاری و بیزینسی عادت کرده اند. ورود به شرایطی که برنامه زندگی خلوتی دارد، کسی به تلفن همراه شان زنگ نمی زند، روزها از پس هم می گذرد بدون اینکه دقیقا روشن باشد فردا چه خواهد شد ممکن است مسبب فشارهای روانی زیادی بر آنها باشد؛ ضمن اینکه این شرایط ممکن است همراه با ناملایمت های همسر و فرزندان، نگرانی از بابت کاهش درامد ذخیره شده و نظایر اینها باشد. نتیجه چنین اتفاقی برای بسیاری از مهاجران عجله فراوان در «انجام دادن یک کاری!» و گرفتن تصمیمات نادرست یکی بعد از دیگری است. اگر به شما توصیه می کنیم که ترجیحا در یک سال اول بیزینسی در کانادا راه اندازی نکنید (مگر با رعایت شرایطی بسیار سخت و منضبط)، اگر تاکید می کنیم به سرعت در فکر خرید خانه نباشید، اگر می گوییم در کارتان برنامه ریزی داشته باشید، اگر تاکید می کنیم که از بدو ورود سراغ مراکز ویژه راهنمایی تازه واردان بروید و سعی کنید همه اقدامات ضروری نظیر آشنایی با فرایند کاریابی، رزومه نویسی و نظایر اینها را با صبر و حوصله یاد بگیرید و به خروجی مناسب برسانید، اگر تاکید می کنیم که ولو اگر هیچ احتیاج مالی هم ندارید برای مشاغل برای بقا تقاضا دهید و سعی کنید حداقل یک شغل پاره وقت بیابید…از نتایج مهمش تخلیه مناسب انرژی، حفظ توازن ذهنی و جسمی، حفظ انگیزه ها و نهایتا اجتناب از تصمیمات عجولانه، غیرمنطقی و هزینه ساز است.

برای مهاجری که با هزار امید و آرزو و اندوخته محدود پا به سرزمین جدید گذاشته هیچ چیز مخرب تر از این نیست که با این اندوخته های محدودش قمارهای خطرناک کند و بسیاری از تصمیمات سریع و بدون بررسی های عمیق حکم همین قمارها را دارند.

خطر پنجم: فقدان برنامه ریزی برای گذر از دوران سخت اولیه

اکثر مهاجرانی که به کانادا می آیند در حوزه های مهندسی ویا مدیریت فعال بوده اند و لذا با «مدیریت پروژه» آشنایی عمیق یا اجمالی دارند. بهتر است این افراد وضعیت خود را هم نوعی پروژه نیازمند برنامه ریزی و مدیریت ببینند. البته این پروژه ، یعنی پروژه یک تا سه ساله «استقرار موفق در کانادا» پروژه ای است که پارامترهای ناشناخته یا خارج از کنترل آن زیاد است اما دشوارتر از بسیاری از پروژه هایی که پیشتر با آن درگیر بوده اید نیست پس چرا با آن شبیه یکی از آن پروژه ها برخورد نمی کنید؟ (البته نه از نوع پروژه آزادراه تهران-شمال!)

در این پروژه لازم است که قبل از همه اهداف و منابع، درست شناسایی شوند. گاهی خطاها از همین نکات بدیهی آغاز می شود. فرد می پندارد که هدفش ادامه تحصیل است در صورتی که نیست یا نباید باشد و…بعد هم باید یک زمان بندی مشخص و همچنین دوره هایی که باید برنامه مورد بازبینی قرار بگیرد و متناسب با پیشرفت حاصل شده، تغییرات لازم اعمال شود مشخص گردد.

توجه داشته باشید که اگرچه بخش اصلی این برنامه، احتمالا کاریابی و جستجوی شغل است اما کاریابی همه آن نیست. باید به صورت متوازن به مسائل انسانی و عاطفی و تفریحات هم پرداخت و در نظر داشت که اعضا خانواده شما سرباز و یا نیروی تحت استخدام شما نیستند و خود اینکه چطور آنها را در این پروژه دشوار مشارکت بدهید اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر آنها رییس یا رقیب شما هم نباید بشوند چون احتمالا با تصمیمات شان مبنای برنامه ریزی شما را برهم می زنند. بعدا و در خطاهای دیگر اشاره خواهم کرد که یکی از عوامل مهم عدم موفقیت مهاجران به همین فقدان برنامه روشن برای موفقیت و مهم تر از آن، بی تعریفی یا تعریف نادرست از موفقیت مورد انتظار در کانادا بازمی گردد.

این مطلب ادامه دارد

توجه : این مطلب پیش از این در تاریخ 21 تیر 92 در همین وب سایت منتشر شده است


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دو شنبه ۱۳ دي ماه ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۷:۳۱ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - بازدید : ۱۶۱۷۲ - برچسب ها:
newcomers

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید شهروند
  سه شتبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
  [ بدون عنوان ]

  واقعا مطالب معرکه ای بود!

  • به این دیدگاه پاسخ دهید Siamak Rasouli
   دو شنبه ۱۳ دي ۱۳۹۵
   [ بدون عنوان ]

   اين مطالب خيلي خوب و مورد قبوله، مخصوصا براب ما كه اقدام كرديم.
   ممنون بابت تمامي مطالبي كه توي سايت مي گذاريد.

 • به این دیدگاه پاسخ دهید دوست
  پنج شنبه ۱۶ دي ۱۳۹۵
  [ بدون عنوان ]

  مطلب جالبی بود
  پس بقیه اش کو ؟؟؟؟
  اگر ممکن هست لینک قدیمی اش رو هم بذارید ممنون

  • به این دیدگاه پاسخ دهید شهاب الدین مختاری
   سه شتبه ۲۱ دي ۱۳۹۵
   سایر قسمت ها

   شما می توانید سایر بخش های مطلب را در مطالب مرتبط مطالعه فرمایید. باکس مطالب مرتبط در بالای مطلب دیده می شود.

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
حمایت سناتورهای سنای کانادا از لایحه جدید شهروندی
جزئیات لایحه جدید شهروندی بار دیگر زیر ذره بین سناتورها در جلسه 28 مارس سنا

حمایت سناتورهای سنای کانادا از لایحه جدید شهروندی

۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - مجلس سنا پس از دو هفته تعطیلات، دیروز سه شنبه 28 مارس 2017 با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حمله تروریستی لندن و به نشانه ابراز همدردی با پارلمان و...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2017

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2017 ؟

۸ فروردين ۱۳۹۶ -  دور جدید انتخاب های  "ورود سریع" با 3749 انتخاب 24 مارس  دور جدید انتخاب های "ورود سریع"  یا همان "اکسپرس انتری" روز جمعه  24 مارس اعلام شد که طی آن 3749 دعوت نامه...
برخیز که می رود زمستان

برخیز که می رود زمستان...

۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - دوباره بهار با همه  زیبایی های وصف ناپذیرش از راه می رسد و عطر شکوفه ها مشام مان را پر می کند، به اشتیاق دیدن دوباره غنچه های نیمه باز  و...
بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر می گردد،...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.